Telekomunikace

Co pro nás znamená zrušení roamingu?

Letos poprvé můžete na dovolené v EU volat „jako doma“.  Operátoři se museli podřídit regulaci, cílem které je odstranění příplatků za tzv. roaming. Za volání a odeslání SMS zaplatíte dle svého tarifu, jako byste volali v ČR mimo vaší síť. Nepřiplácí se ani za data, která můžete čerpat za stejné ceny jako doma.

Takže z 31 zemí můžete zavolat nejen domů do ČR nebo na číslo země, kde se právě nacházíte, ale i na české nebo slovenské číslo, které se nachází mimo domov v rámci EU. Pokud máte neomezený tarif, pak voláte zdarma, protože v ceně paušálu máte zahrnuto volání do cizích sítí. Pokud máte předplacenku nebo tarif, který nezahrnuje do paušálu či volných minut volání do cizích sítí, pak za volání ze zahraničí zaplatíte, jako byste volali do jiné české sítě.

Paradoxem je fakt, že pokud voláte ze zahraničí kamkoliv do EU, voláte za ceny jako doma. Ale pokud voláte kamkoliv do EU z ČR, pak tento hovor není považován za roaming, a proto za něj zaplatíte mnohem více jako za volání do zahraničí.

Mimo EU ovšem ceny volání i čerpání dat zůstaly velmi vysoké. Například z Tuniska si s T-Mobilem zavoláte domů za 69 Kč/minuta, příchozí hovor bude za 49 Kč, SMS za 15 Kč a 360 Kč zaplatíte za 1MB dat, pokud nemáte aktivovaný datový balíček. Operátoři sice jako pojistku proti extrémně vysokým účtům „z nevědomosti“ nastavili limity maximální možné útraty za služby v zahraničí na 1 300 Kč u Vodafone, 1 450 Kč u T-Mobile a 1 600 Kč u O2, ale to nemění nic na tom, že mobilní služby mimo EU jsou pořád drahou záležitostí.

Vodafone má pro své zákazníky možnost aktivace balíčku Roaming na den, díky kterému jeho zákazníci za 200 Kč mohou 24 hodin od aktivace čerpat mimo EU volání, SMS a 100 MB dat z domácího tarifu.