Zprávy

Cílem hledačů pokladů jsou Letovice

Za zachovalou „zelenou stokorunu“ se už nyní platí stovka současná.

Každou první neděli v měsíci není na nádvoří zámku v Letovicích a v jeho blízkém okolí k hnutí. Zaparkovat je kumšt a znalci okupují pokladnu se symbolickým vstupným už před osmou, kdy akce oficiálně začíná. Každý z nich dobře ví, že kdo přijde dřív, má šanci najít poklad. Nebo aspoň něco, co mu bude jako poklad připadat. Letovická burza starožitností a veteše všeho druhu patří k největším svého druhu na Moravě a mimo kromě češtiny ve všemožných dialektech – od „krátkých severomoravských zobáků“ až po „zpívanou“ češtinu tu lze zaslechnout i slovenštinu či polštinu.

„Akci jsem před devíti léty začal pořádat v naději, že se mi sem podaří přitáhnout obchodníky s drobnostmi, které jsem při opravách zámku nutně potřeboval a které se už dají málokde sehnat. Staré okenní kličky, kování, různé zámky, případně nějaký ten lustr, keramické vypínače a mnoho dalšího. A skutečně jsem řadu věcí u prodejců našel. Že se zde burza natolik zabydlí a stane se tak vyhlášenou, jsem opravdu nepředpokládal,“ řekl majitel letovického zámku – stavby, která byla před časem vyhlášena za nejlépe opravenou památku Jihomoravského kraje, Bohumil Vavříček.

Burzy se konají každoročně od dubna do října a zúčastňují se jich kolem stovky prodejců. Návštěvnost i 1 500 lidi za nedělní dopoledne není nijak zvláštní.

Je libo dřevěné odřené nákladní auto odhadem z roku 1950, nebo různé typy vyhledávaných stavebnic Merkur? Stačí se jen dobře dívat a pak chvilku smlouvat. Metr knotu do petrolejky za padesát, předrevoluční cedule označující pohraniční pásmo se zákazem vstupu za 600. Ovšem kdo touží po skutečných skvostech, může mít rovněž štěstí. Zlaté i stříbrné mince, hodinky a hodiny – třeba barokní za 50 000 („ale mohli bychom se i domluvit a jít s cenou trochu níž“). Anebo starobylý hrací stroj na papírové kotouče. „Skvělý kousek, pane, tam začneme na 150 000,“ nabízí obchodník.

Mezi hromadou cetek a zdánlivě zbytečných krámů se skoro vždy najde něco, co udělá některému z početných zájemců radost.

„Šlágrem jsou v poslední době militárie a vůbec vše, co se vztahuje k Německu v období druhé světové války a Hitlerova režimu vůbec,“ vysvětluje numizmatik z Opavska. „Já zde mám kupříkladu pro porovnání socialistickou Rudou hvězdu hrdiny práce. Skvělý kousek, jak nový v originální krabičce. Prodám ho tak za 1 300 korun. I ten nejobyčejnější Kříž za statečnost německému vojákovi z druhé války začíná na ceně pěti tisíc. Ovšem kdo se vyzná, je velmi opatrný. V tomto odvětví se objevilo v poslední době velké množství zdařilých padělků,“ poznamenává. „Většina lidí sem chodí kvůli nostalgii, s údivem tady nacházejí věci, které třeba sami už dávno vyhodili. Ovšem skuteční sběratelé přijedou první a jdou cíleně za svým. Jako já, než rozbalím svůj stánek, obejdu kolegy a podívám se, co by se mi mohlo hodit,“ říká Ivo Riegel, sběratel hodin z Frýdku-Místku.

Text a foto Marek Lukáš