Zprávy

Chantal Poullain se líčí do podoby staré dámy

Chantal a Kraus

Přes 600 repríz už má v ČR za sebou hra amerického autora Richarda Alfieriho Šest tanečních hodin v šesti týdnech. Na počtu repríz, za který by se nemusela stydět ani broadwayská produkce, má bezesporu zásluhu herečka s jedinečným projevem Chantal Poullain. A i když by se mohlo zdát, že v  duetu dvou zcela odlišných lidí už není divákovi co říct, opak je pravda. Alespoň tak to tvrdí hlavní protagonisté představení, které se připravuje na obnovenou premiéru v Divadle Bolka Polívky v Brně, kde pod režijním vedením Zdeňka Duška tvoří Chantal hereckého partnera Martin Kraus, občas také přezdívaný český Belmondo.

Chantal, Kraus, Dušek
Chantal, Kraus, Dušek

Kraus, který v postavě vystřídal Pavla Kříže a předtím ještě Oldřicha Kaisera, je dosud nejmladším představitelem svérázného učitele tance, který mimo to, že učí svou bohatou klientku swing, tango, valčík, foxtrot, čaču a moderní současný tanec, hledá se svou klientkou společnou řeč a tu nakonec i přes absolutní rozdílnost povah najde.

„Hra je založena na velmi krásném textu, i když i hudba a taneční variace hrají svoji roli. Alfieri je současný americký tvůrce a proslýchá se, že je to vlastně příběh jeho samotného, protože i on jako gay se dříve živil jako učitel tance bohatých klientek. Při zkoušení jsme měli trošku problém s tím, aby to nebyla obvykle dominantní Chantal, která svého partnera při tanci vede, ale to už si myslím sedlo, mimo jiné i zásluhou slovenského choreografa Rastislava Letenaje. Ten tanec sám hercům předváděl, i když na tanečníka vůbec nevypadá. A při jeho zhruba 120 kilogramech živé váhy nebylo vůbec myslitelné, aby ho Chantal vedla, tak jak to zkoušela s mnohem drobnějším Martinem,“ vysvětloval k nynějšímu pojetí obnovené premiéry režisér Zdeněk Dušek.

„Hra se pořád vyvíjí a je jedno, že jsme ji hráli už víc než šestsetkrát. Mimo jiné je to i tím, že mám nyní skutečně partnera, tak jak si to autor představoval. Tedy můj učitel tance je tentokrát skutečně asi o dvě generace mladší, zatímco ti předchozí byli vlastně moji vrstevníci. A proto je i toto podání zase úplně jiné, a mne to posunuje opět kupředu,“ dodala Chantal, která se pro představení líčí do podoby sedmdesátileté dámy, což je prý díky jejímu stále mladistvému vzhledu dost obtížná záležitost.

Jak se však Martin Kraus (34) přiznal, jeho obsazení nebylo tak úplně přímočaré. „Hru jsem předtím nikdy neviděl, a když jsem dostal pozvání na první orientační schůzku s nabídkou role, původně jsem tam chtěl poslat mého o deset let mladšího bratra, čerstvého absolventa JAMU. Ovšem ten prý by byl pro tu roli až příliš mladý. Teď jsem tomu rád, i když jsem se pak trochu zalekl toho množství textu. Snad se to bude divákům líbit,“ uzavřel herec. Nejbližší představení se odehraje pod širým nebem v Biskupském dvoře 27. 7. 2017.

Text a foto: Marek Lukáš