Sport

Čeští sportovci pojedou na zimní olympiádu s Raškovkou

České olympioniky bude na hrách v jihokorejském Pchjongčchangu inspirovat odkaz Jiřího Rašky. Každý z reprezentantů dostane „Raškovku“ – čepici inspirovanou legendárním kulichem, ve kterém získal skokan na lyžích první českou zlatou medaili na Zimních olympijských hrách v roce 1968 v Grenoblu.

Před startem olympiády v Koreji čepici předal českým sportovním osobnostem Jan Mazoch, Raškův vnuk, také někdejší elitní skokan. Převzali ji například dvojnásobný mistr světa ve crossu Tomáš Kraus, dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice Martin Doktor, olympijská vítězka ve skifu Miroslava Topinková Knapková a další.

„Děda by z toho měl radost. Byl mimořádně inspirativní osobností. Těší mě, že čepice, která přinesla první zlatou medaili pro Československo, bude ve vylepšené verzi součástí olympijské kolekce. Věřím, že sportovcům přinese štěstí tak jako dědovi před 50 lety,“ řekl Jan Mazoch.

Český olympijský výbor sáhl po slavné inspiraci již podruhé. V Riu před dvěma lety byl hlavní inspirací našich sportovců běžec Emil Zátopek. 

V únoru 2018 uplyne padesát let od chvíle, kterou spisovatel Ota Pavel tak půvabně popsal v Pohádce o Raškovi. Skokan na lyžích Jiří Raška se ve francouzském Grenoblu nesmazatelně zapsal do české sportovní historie. Československu přinesl první zlatou medaili ze zimních olympijských her.

Člen slavných Remsa Boys zazářil v Grenoblu v roce 1968, kde na středním můstku v prvním kole skočil 79 metrů, ve druhém kole přidal 72,5 metru a stal se tak prvním českým vítězem na zimních olympijských hrách v historii. V Grenoblu získal na velkém můstku ještě stříbro. Nejen díky tomu se stal jedinečnou postavou českého a československého lyžování, vítězem ankety o nejlepšího lyžaře celého 20. století.

Na české fanoušky čeká v Jižní Koreji ubytování například ve 3* hotelu, který se nachází 3 minuty chůze od hlavního nádraží KTX STATION v Gangneung a cca 15 minut chůze od Olympic Parku (hokej atd.). V ceně je však pouze ubytování bez snídaně, protože tříhvězdičkové hotely v oblasti většinou nemají místnost na podávání snídaní. Létá se na přímých linkách z Prahy do Soulu, odkud se dá pokračovat rychlovlakem KTX (necelé 2 hodiny cesty), nebo busem (cca 4 hodiny cesty).

Takový kompletní zájezd na olympiádu nepatří rozhodně k nejlevnějším. Včetně ubytování, transferů, vybraných vstupenek a delegáta na místě přijde týden na přibližně 60 tisíc korun. K tomu je třeba přičíst i cenu letenky cca 23 tisíc korun.

Vstupenky jsou k dostání ještě i na biatlon, rychlobruslení, snowboard, alpské lyžování i na utkání našich hokejistů

Ceny vybraných vstupenek na ZOH 2018:

Rychlobruslení ženy 3 000 metrů – 4 050 korun

Biatlon ženy sprint 7,5 km – 2 070 korun

Biatlon muži sprint 10 km – 2 700 korun

Alpské lyžování ženy slalom – 3 510 korun

Lední hokej v základní skupině – 1 620 korun, finále 4 050 korun

Závěrečný ceremoniál – 5 940 korun

Text a foto: Petr Podroužek