Telekomunikace

České dráhy mají novinku: virtuální In Kartu v mobilu

České dráhy (ČD) spustily virtuální verzi své slevové a identifikační In Karty. Nově ji bude možné nahrát do aplikace Můj vlak v mobilním zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.  Plastové kartičky tedy možná brzy nahradí elektronická karta v mobilním telefonu.

Nově je možné zkopírovat do aplikace v telefonu stávající In Kartu, nebo vytvořit úplně novou. Uživatel se v aplikaci může na novou In Kartu rovnou i vyfotografovat. Na kartu v telefonu si pak uživatel může nahrávat aplikace s různými slevami nebo balíčky předplaceného jízdného. Na virtuální kartu se ukládají také informace o jízdenkách zakoupených v e-shopu ČD, pokud uživatel má vytvořený účet a při nákupu se k němu přihlásí.

Karta je zabezpečena takzvaným rotujícím QR kódem, který má v sobě zašifrovanou fotografii, osobní údaje uživatele, seznam slevových aplikací a čerstvě zakoupených jízdenek. To umožňuje vlakovému personálu provést kontrolu off-line a zároveň tento QR kód nelze kopírovat, čímž se výrazně zvyšuje ochrana proti zneužití.

Uživatel může novou virtuální In Kartu začít používat po autorizaci u průvodčího, který ověří údaje, které jsou na kartě zapsané. Po této autorizaci by In Karta měla platit neomezenou dobu.

Plastové In Karty s čipem, které na rozdíl od své elektronické podoby mají navíc funkci elektronické peněženky, se kterou může uživatel po nabití penězi platit na pokladně nebo u průvodčího, s uvedením elektronické verze nekončí. Uživatelé ČD si tak můžou vybrat, jestli jim více vyhovuje klasická plastová verze, nebo nová virtuální In Karta v mobilu.

Redakčně zpracovala: Milena Hurajová, Foto: internet a archivy firem