Zprávy

Centrum Brna zažilo unikátní výstavu letadel

Jen na pár dnů a zcela mimořádně se brněnské náměstí Svobody stalo v polovině června improvizovaným letištěm. Vznikla zde totiž  unikátní výstava, která jako součást stého výročí vzniku Československa dokumentovala i stejně dlouhé období československého leteckého průmyslu. Logisticky náročnou akci, která si například pro převoz jednotlivých exponátů rozložených na součásti vyžádala i policejní asistenci, připravovaly desítky lidí – nejčastěji leteckých nadšenců.

K vidění bylo například legendární Aerotaxi L-200 Morava – letadlo, které bylo poprvé vyrobeno na konci padesátých let, kdy dlouho dopředu předběhlo letecký vývoj svým vzhledem, designem interiéru, který se záměrně přibližoval na svou dobu supermodernímu vozu T – 603 a hlavně technickými parametry. Stroje tohoto typu létají dodnes.

Nechyběl ani slavný a ve světě velmi populární proudový L 29 Delfín, oblíbený Zlín Z 42 či větroň vybavený proudovým motorem Let L – 13 Blaník, jehož letové schopnosti se údajně využívaly i pro špionážní lety.

„Uspořádání takové výstavy, která je, pokud vím, jediným oficiálním holdem stého výročí československého leteckého průmyslu, by nebylo možné bez nadšení mnoha lidí. Rozebrání a opětovné skládání strojů, jejich křídel a dalších komponentů v takovém měřítku není vůbec obvyklé,“ uvedl za organizátory Jakub Jasaň z Blue Sky Service.

Nejsložitější část přípravy výstavy letecké techniky se v centru Brna odehrála v době, kdy se město teprve probouzelo.

Text a foto Marek Lukáš