Alternativní životní styl

Byliny a jarní očista organismu

Jaro už se ozývá a nastává ideální doba pro detoxikaci organis­mu. Prospěje tělu, aby se důkladně očistilo od nahromaděných toxinů a zplodin, které si během zimy nastřádá. Důsledkem zanesení organismu může být snížená odolnost vůči infekcím, únava, vyčerpání, neklid, ale také bolesti hlavy, potíže se zažíváním, s vlasy nebo s pletí. Na očistu je nejúčinnější půst, který má velkou schopnost očistit organismus od toxinů, odumřelých buněk a tkání, které se v těle hromadí.

Současný člověk v dnešní uspěchané době může těžko využívat těchto postupů, ale co může v každém případě využít, jsou schopnosti bylin, které mají nejen čisticí účinky na jednotlivé orgány a ústrojí, ale také mají regenerační schopnost.

Jasan
Buk lesní
Bříza

Pro celkovou očistu jsou vhodné byliny v podobě tinktur – pýr, lopuch, směs kopřivy, řebříčku, jetele a pampelišky, která byla podle účinků nazvána krvečistící směs a její účinky byly prokázány v Kalifornii. Také jsou dnes značně využívaná gemmoterapeutika – bříza, jasan, buk, které jsou zároveň v sestavách účinnými detoxikačními a drenážními prostředky. Jasan a buk rozpouštějí v těle usazeniny a odstraňují z těla kyselinu močovou.

V každém případě se při jarních očistách zaměříme na játra, která očišťují krev od všech jedovatých složek, vychytávají toxiny. K nejlépe působícím bylinným prostředkům regenerujícím a očišťujícím játra patří ostropestřec, maralí kořen, schizandra. Z gemmoetrapeutik jalovec a žito.

Dalším ústrojím, které je nutno po zimě očistit, je močové ústrojí a hlavně ledviny. Z bylin, které zde můžeme využít je pýr, lichořeřišnice, která zbavuje močové cesty bakterií, židovská mochyně, brusinka, vřes a další byliny.

Česká republika má světové prvenství ve výskytu nemocí srdce a cév, musíme si uvědomit význam možností očisty oběhového aparátu pomocí bylin. Které bylinky nám v tom mohou pomoci? Očistné jsou gotu kola, echinacea, pelargonie, gemmoterapeutikum kaštanu, jeřábu oskeruše, kotvičníku a jinanu, které zároveň cévní aparát regenerují.

V dnešní době se při problémech očisty čím dál více ukazuje, že je nutno zaměřit se i na parazitální zátěže – plísně, viry, bakterie, borelie, chlamydie a parazity.

Čím se organismu detoxikace odvděčí? Především se zlepšuje celková vitalita, psychický stav a slouží též i k omlazení organismu a zlepšení zdraví.

Mgr. Jarmila Podhorná
www.nadeje-byliny.eu
Příjem objednávek: 582 391 207
Poradna: 582 391 254

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková, jitka@newexpress.cz
Foto: archiv partnerů, internet