Sport

Brno bude hostit Olympiádu dětí a mládeže

Úspěšná karatistka Veronika Mišková a  účastník olympiády dětí a mládeže Filip PohlHry VIII. letní olympiády dětí a mládeže České republiky (ODM) se uskuteční ve dnech 24. až 29. června v Brně. Pořadatelé vypsali 23 sportovních odvětví a jednu uměleckou soutěž (krátký film a video). Předpokládá se účast přibližně 3 800 sportovců a trenérů.

Jihomoravský kraj byl poprvé hostitelem ODM v roce 2005. Pořadatelem byla společnost Galant Brno, která je i tentokrát u toho, a to v roli spolupořadatele. Přítomny budou i slavné osobnosti brněnského sportu let minulých i mladí brněnští sportovci.

ODM je republiková soutěž krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Mladí účastníci nejsou ochuzeni o zapálení olympijského ohně, slavnostní ceremoniály, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy.

Tyto olympiády se odehrávají v dvouletých cyklech a střídá se jejich letní a zimní podoba. První ročník (letní) proběhl v roce 2003 v Pardubickém kraji, druhý pak v Brně. Jihomoravský kraj je tak prvním krajem, který olympiádu pořádá podruhé.

Olympiáda bude slavnostně zahájena v sobotu 24. června v podvečer. Od neděle do středy budou probíhat jednotlivé soutěže. Ve středu 28. června večer bude olympiáda slavnostně ukončena a ve čtvrtek 29. června se všichni účastníci rozjedou zpět do svých domovů.

Srdcem klání bude olympijská vesnice situovaná do areálu Vysokého učení technického v Brně v Králově Poli. Zde budou všichni sportovci, trenéři i funkcionáři bydlet a stravovat se a tady bude rovněž po dobu soutěží fungovat Olympijský dům.

Téměř polovina sportovišť bude z olympijské vesnice dostupná pěšky do 10 minut. Zajištěna bude kyvadlová doprava na všechna sportoviště. Konečná všech linek je naplánována před Olympijský dům v areálu Kolejní v Kolejní ulici.

Text a foto: Petr Podroužek