Zprávy

Boxer chce nový proces. Pyká prý neprávem

Někdejší nadějný boxer Ľudovít Plachetka u jednání Krajského soudu v Brně

Za vším hledej ženu. Na známé přísloví si už možná mnohokrát ve vězení vzpomněl někdejší boxerský šampion, který uměl v ringu udeřit i dostávat. S ranami, které mu připravil osud a které měly vždy něco společného se ženskými, se však nikdy sportovec z Brna vyrovnat neuměl. Po delší době se opět objevil na veřejnosti, nikoli však mezi provazy, ale ve vězeňském mundúru a s želízky na rukou.

Krajský soud se začal zabývat žádostí trojnásobného mistra republiky a účastníka olympijských her v Atlantě boxera Ľudovíta Plachetky, který si odpykává osmiletý trest za znásilnění. K tomu mělo dojít v červenci roku 2011 v Brně v Plachetkově autě. Plachetku za čin udala a s pozdějšími psychickými následky se podle znalců jen obtížně vyrovnávala sestra někdejší boxerovy přítelkyně Šárka. Rohovník po celou dobu líčení tvrdil, že dívku neznásilnil, že šlo o styk dobrovolný. Soud mu neuvěřil, stejně jako mu nevěřily odvolací instituce včetně Vrchního soudu v Olomouci. Jeho dovolání v červenci roku 2013 odmítl i Nejvyšší soud.

Plachetkovi zřejmě neprospělo ani to, že již předtím byl podmínečně propuštěn za vraždu své tchyně v roce 1998, za kterou vyfasoval 13 let a podmínečně byl propuštěn po devítiletém vězení. A to ještě mohl mluvit o štěstí, že nešlo o vraždu dvojnásobnou. Při výstřelu na manželku, která ho prý – jak tehdy u soudu zaznělo – společně s tchyní dlouho ponižovala a urážela, pistole náhodou selhala.

Nyní se podle boxera i jeho obhájkyně objevily nové okolnosti, které by mohly být důvodem pro obnovení procesu. Jedním z klíčových svědectví by zřejmě měla být internetová komunikace a zřejmě i některé svědecké výpovědi vztahující se k bývalé oběti sexuálního činu. Šárka, ač podle znalců trpěla výrazným odporem a nedůvěrou k mužům, údajně bez problémů a velmi rychle navazovala nové mužské známosti, a dokonce se měla i prodávat za úplatu. Nakonec se údajně sama začala starat nejen o své dítě, ale i o dítě které má její přítel.

Nejpodstatnější pro případné znovuotevření procesu však může být komunikace mezi poškozenou a svědkyní Kateřinou. Někdejší kamarádka znásilněné tvrdí, že Šárka vždy dokázala na sebe upoutat pozornost různými hysterickými výstupy a při tom se dobře bavila, takže tak měla přesvědčit i soud a znalce o své poraněné psychice, ale především se jí měla Šárka opakovaně svěřit, a to i facebookovou komunikací, že si vše o znásilnění vymyslela. Ovšem to, co tím způsobí, nepředvídala.

„Záviděla Plachetku své sestře. On byl vždycky hodný, dobře se o ně staral, chodil do práce, platil byt a všechno. Šárka to na něj několikrát zkusila a on ji stále odmítal. Chtěla ho pro sebe, a pak když ho asi dostala, vymyslela si to znásilnění. Toužila také být tímto oznámením slavná, aby se o ní mluvilo. Několikrát mi to napsala na facebooku, než mě zablokovala,“ uvedla svědkyně s tím, že oznámit tato fakta chtěla už dříve, ale protože nemá konverzaci jako důkaz, tak to neudělala. Konverzaci si chtěli před několika týdny, když se nové skutečnosti dověděli, vyžádat také Plachetkovi příbuzní. Operátoři je prý odmítli s tím, že to může vyžádat pouze soud či policie.

„K případu v této fázi se dá jen těžko cokoli říci. Soud je na začátku rozhodování, zda proces povolí, či nepovolí, nyní byli vyslechnuti svědci. Teď bude na soudu, aby posoudil jejich věrohodnost i další okolnosti,“ nechtěl vývoj událostí předvídat státní zástupce Marek Vagai. Předseda senátu Aleš Novotný jednání odročil na 21. listopadu.

Text a foto Marek Lukáš