Alternativní životní styl

BACHOVY KVĚTOVÉ ESENCE Osamělost – když to s lidmi neumíme 7. část

Tentokrát si povíme o třech Bachových květových esencích, které patří do skupiny „Proti osamělosti“. Osamělost má různou podobu. Pod tím slovem vidí každý z nás něco jiného. Jednou z tváří osamělosti bývá i neschopnost přiblížit se lidem, vcítit se a souznít se spřízněnou duší.

První esencí této skupiny je Heather, skotský vřes. Tento květ přináší princip vcítění se, ochoty a zájmu o život ostatních. V negativním stavu této esence je ale člověk pohlcen jen sám sebou. Jen jeho problémy a prožitky jsou pro něj důležité. Povídá o nich každému a nepřestane, dokud ze sebe nedostane všechno ven. Dokáže druhé zahltit a unavit. Není schopen naslouchat. A když posluchače chytí, nerad ho pouští. Snadno se pak stane, že snaha o získání pozornosti a pochopení končí zcela opačně – lidé se mu raději vyhnou. Neustálá potřeba publika, sebestřednost a nadměrné mluvení zaručeně odradí každého. Lidé tohoto druhu navíc často předstírají, že jsou silnější, než skutečně bývají. Okolí pak nemá potřebu je ani zachraňovat, ani utěšovat. Tato esence náleží také dětem, které visí na svých rodičích. Jde o stav, který bývá při vývoji dítěte běžný. Dítě nechce být ani chvíli samo, anebo musí být středem pozornosti. Tady pak esence Heather může výrazně pomoci.

Impatiens – netýkavka žlázonosná. To je, pane, esence! Krásně by sedla mnoha netrpělivým a popudlivým lidem. Jejich tempo je rychlejší, než tempo ostatních. Lehce vybuchnou, protože vnitřní napětí musí prostě ven. Ideální esence pro netrpělivé děti, které nevydrží chvilku sedět, které už už chtějí být venku, které se nemohou dočkat, až učitelka o hodině domluví, atd. A ještě lepší esence pro rodiče, kteří nemají trpělivost s tempem svého potomka, anebo s pochopením svých dobře míněných rad. Co teprve pár kapek denně pro šéfy, kteří jsou vzteklí na své neschopné podřízené a raději si práci udělají sami. Výbuch přijde rychle, ale stejně rychle odezní.

Water Violet má zcela jinou auru. Lidé této esence připadají ostatním jiní, uzavření, nedotknutelní. Ostatní neví, jak k nim přistupovat. Mohou působit pyšně, povýšeně. Mají nadhled a převahu a jsou si toho dobře vědomi. Často se ale cítí díky tomu izolováni a osamoceni. Rádi by se druhým lidem přiblížili, ale nevědí, jak toho dosáhnout. Nedokážou se uvolnit, jsou rezervovaní. Esence má potenciál učinit z těchto lidí klidné a vyrovnané vzory, k nimž mohou ostatní lidé s důvěrou přijít a otevřít se jim.

Pavla Kukalová

www.bachovy-esence.com

www.bachovy-esence-pro-zvirata.cz

(příště: Proti skleslosti a zoufalství)