Alternativní životní styl

Bachovy květové esence 3. – O strachu a dalším trápení

Každá z osmatřiceti Bachových květových esencí odpovídá určitému stavu mysli. Abychom tyto negativní stavy dokázali dobře rozlišit, jsou ještě roztříděny do emočních skupin, které pokrývají určité negativní téma: Strach, nejistota, malý zájem o okolní svět, osamělost, skleslost a zoufalství, přecitlivělost a přílišná péče o ostatní. Každou z těchto skupin si probereme zvlášť. A poznáme jednotlivé esence v těchto skupinách a jejich konkrétní zaměření.

První velkou emocí je STRACH. Strach nás provází od raného dětství v různých podobách. Není člověka, který by jej nepocítil. Začíná to bubákem ve skříni či špatnou pohádkou a končí stálými obavami, které nám ztrpčují život. Strach je oprávněný, kdy máme reálné obavy o své zdraví a existenci. Ale může být i uměle vypěstovaný, kdy jsme do role zoufalců vmanipulováni blízkým člověkem nebo třeba médii. Protože strach byl odjakživa nejlepším způsobem, jak ovládat druhé.

Skupina esencí proti strachu zahrnuje Aspen (topol osika), Mimulus (kejklířka skvrnitá), Cherry Plum (slíva třešňová), Rock Rose (devaterník penízkový), Red Chestnut (červený kaštan).

Pokud cítíte úzkost, ale vlastně k ní nemáte důvod, pak volte Aspen. Strach bez příčiny ve dne i v noci řeší právě tato esence.

Když víte, čeho se bojíte, pak si vyberte Mimulus. Pomůže vám se strachem z lékaře, z vystoupení na veřejnosti, ze zkoušek, z práce, z lidí či zvířat, z bouřky. Prostě všude, kde má váš strach naprosto konkrétní podobu.

Je ale možné, že se bojíte sami sebe. Máte obavy, že selžete a že se neovládnete. Vaše emoce jsou velmi silné a vůbec je nemáte pod kontrolou. Třeba hysterii, výbuchy vzteku či sebevražedné myšlenky – to pokrývá esence zvaná Cherry Plum.

Čtvrtou esencí této řady je Red Chestnut. Týká se každého, kdo má přehnané obavy o své blízké. Bojí se o ně tak, až je tím omezuje, neustále se obává o jejich zdraví a život.

A konečně tu máme Rock Rose. Důležitá esence! Pomůže při stavech paniky, naprosté hrůzy a děsu, při nehodách. Skvělá pro děti, které trápí noční můry. Je součástí Krizové esence Rescue Remedy.

 

Pavla Kukalová

www.bachovy-esence.com

www.bachovy-esence-pro-zvirata.cz

(příště: Nejistota je věčné strádání)