Hudba Lifestyle

ALBATROS, BIGBÍT Z HODĚJIC 3. díl

V tom čase hodějičtí bigbíti ze skupiny Albatros provozovali sobotní nebo nedělní odpolední takzvané čaje v místní Sokolovně. Petr Kovář v polovině roku 1970 vyšel „devítiletku“ a byl přijat na Střední průmyslovou školu stavební v brněnské Kudelově ulici. A také se shodou okolností s rodiči do Brna přestěhoval. Neplánoval dojíždění a tak jej v bigbítové skupině nahradil místní Jan Kolečko (*1953 – 1984), který v Brně právě vstoupil do posledního roku učení na automechanika.

Jedno z prvních vystoupení mimo Hodějice se odehrálo v Křižanovicích na podzim roku 1971. Po nich následovaly sály v Bučovicích, Marefech, Vážanech a dalších obcích kolem Hodějic.

V roce 1972  se členská základna rozrostla o křižanovické hudebníky – trumpetistu Josefa Pavlíka (*1948 – 1981) a pozounistu Miroslava Cenka (*1948). Vypomáhali na větších akcích, jako byly plesy a zábavy v rámci hodů. Jedna taková příležitost k prezentaci se naskytla v rámci Požárnického plesu, který se konal v sobotu 20. ledna 1973 v kulturním domě Osvětové besedy v Drnovicích. To zahráli i lidovky. Spolu s nimi tam vystoupil hudební taneční soubor Zbrojovka Vyškov.

Ve dvaasedmdesátém roce dostal bubeník Jan Kolečko povolávací rozkaz plnit po dva roky vojenské povinnosti a po návratu se v bigbítu již neangažoval. Do Albatrosu byl na jeho místo přijat Aleš Procházka (*1954) ze Slavkova, navštěvující Střední průmyslovou školu chemickou v brněnské ulici Vranovská. Zajímavostí se může stát informace, že v budoucnu zastával ve Starobrněnském pivovaře důležitou funkci sládka.

Výzvu do vojenských kasáren, tehdy ve dvaasedmdesátém roce, dostal i baskytarista Jiří Hrabovský. Po toto dvouleté období jej zastoupil právě kapelník Lubomír Vrána.

Na Vánoce v témže roce dostali hudebníci ze skupiny Albatros příležitost pravidelně vystupovat v pátek a sobotu večer ve vinárně Bonapart v blízkém Slavkově. Těchto produkcí se „dechaři“ neúčastnili. Kdo se s nimi ale začal pravidelně objevovat na pódiu, byla zpěvačka Jindřiška Kučerová (*1951), rovněž z Křižanovic. Ta měla ve svém hudebním repertoáru skladby známé od zpěvaček Marie Rottrové (*1941), Hany Zagorové (*1946) a dalších.

Ve čtyřiasedmdesátém roce se z vojenských kasáren navrátil baskytarista Jiří Hrabovský a zaujal ve skupině své místo. Někdy v tom čase bigbítovou skupinu Albatros opustil jeho vzdálený bratranec. Doprovodnou kytaru za něj po předání baskytary původnímu hráči převzal Lubomír Vrána. Během toho roku se s nimi po necelých dvou letech rozloučila zpěvačka Jindřiška Kučerová.

V pětasedmdesátém roce došlo ještě k jedné výměně bubeníka. Místo Aleše Procházky za bicí soupravu zasedl rovněž Slavkovan Milan Voděra (*1957). V roce 1976, po dokončení vysokoškolských studii na VUT katedře silnoproudé elektrotechniky, oblékl vojenský stejnokroj největší tahoun bigbítové skupiny Albatros, vedoucí, zpěvák a sólový kytarista Ladislav Rak. A to byl konec bigbítu v Hodějicích.

Za dobu své činnosti, po absolvování přehrávek lidových hudebníků díky pravidelným prezentacím ve vinárně Bonapart dosáhli členové bigbítu počtu na tři sta šedesát produkcí pro veřejnost. Je smutnou skutečností, že nápadně velké množství zainteresovaných hudebníků v bigbítové skupině Albatros, již není na tomto světě. Stále se ale nachází pamětníci, kterým bigbítová skupina z Hodějic zpříjemnila rané mládí.

Jiří Donné

Jiří a Petr Hrabovští, Jan Kolečko, Jindra Kučerová a Ladislav Rak. Bigbítová skupina Albatros z Hodějic u Slavkova v roce 1972