Mix

Al Di Meola v Brně

Kytarový virtuos jazz rock fusion a ďábelské akustické hudby světového formátu už byl v Praze, Plzni, Trutnově. Brno zatím nějak vynechával, ale 16. října se to změnilo, když vystoupil v brněnském Sono Centru. Kytarový velmistr na pódium přivedl pouze dva doprovazeče – sekundujícího elektroakustického kytaristu Peo Alfonsiho a bubeníka Petera Kaszase, hrajícího na poměrně nestandardní baterii – kombinovanou djembe a timbales.

Koncert byl pojednán v drtivé většině jako elektroakustická záležitost, ovšem kytarový maestro byl vybaven také „novými technologiemi“ a ty umožňovaly sešlápnutím pedálu proměnit elektroakustickou kytaru v elektrickou kytaru.

Al Di Meola předvedl, že má kytaru přečtenou od A do Z. Oslňoval nejen bleskurychlými akordickými výměnami, ďábelskými běhy napříč kytarovými poli, hrou na tlumených strunách, ohnivým flamencem, stejně jako procítěnými flažolety. Jednoznačně přesvědčil, že má v úžasné koordinaci propojenu levou a pravou ruku. Bez jakékoliv známky námahy, nebo předstíraného uměleckého zápasu s harmoniemi a melodiemi dokázal s úžasnou lehkostí zahrát velmi obtížné kompoziční postupy s hodinářskou přesností a smyslem pro detail a dokonce se při tom ještě bavit.

Oblíbený kytarový velmistr, absolvent renomované Berklee Art School College v Bostonu díky pečlivosti a mimořádnému talentu dodnes patří mezi nejprestižnější a technicky nejdokonalejší hráče na světě. Na brněnském koncertě v Sono Centru Al Di Meola zprostředkoval svým fanouškům zážitek, na který se nezapomíná.

Text a foto Petr Gratias