Co vás zajímá

50 ODSTÍNŮ HANTECU

Před hotelem Paris v Las Vegas

Král brněnského hantecu Honza „Žanek” Hlaváček – bavič a muzikant – je autorem osmi knih o hantecu. Nakladatelství JOTA mu aktuálně vydalo knižní novinku s názvem 50 odstínů hantecu. Obsahuje rozhovory o hantecu s padesáti osobnostmi, jakými jsou například Helena Vondráčková, Bolek Polívka, Eva Pilarová, František Ringo Čech, Petr Novotný, Radim Fiala a také moderátor Luboš Xaver Veselý, který společně s autorem pokřtil 18. října 2017 knihu v Las Vegas. Král hantecu poskytl NEW expressu po návratu z Las Vegas rozhovor.

Pane Hlaváčku, jste známý jako vášnivý propagátor hantecu. Vydal jste několik knih i CD s povídáním o hantecu a s písničkami. Jak se to stalo, že jste tak „srostl“ s hantecem?

Vyrůstal jsem v „Blekfíldu“ a kamarádil s borcama z „Oltecu“. Hantecem jsme běžně mluvili a ani jsme si to nějak neuvědomovali. Možná proto, že ta koncentrace hantecových slov byla malá. Až jsem se na devítiletce dostal k povídce Jak zkalil Žanek Husuj v Pakostnici od Franty Kocourka. Tehdy poprvé jsem si hantec zřetelně uvědomil a od té doby mu propadl.

Je něco, co by čtenáři na úvod měli zvědět? Třeba o historii hantecu. Kde jsou jeho kořeny a jak se vyvíjí v čase?

Na úvod bych chtěl říct, že hantec je především životní styl. Pro mě a mé kamarády je to jeden ze způsobů, jak si přivodit dobrou náladu. Hantec se vyvinul z Plotny, která tu byla už na konci předminulého století. Plotňácké výrazy patřily k sociální skupině Plotňáků, kteří se vlastně tímto jazykem mezi sebou identifikovali a také chránili před nepovolanými posluchači z řad policistů a úředníků. Něco jako indiánský kód Navajo. Byla to směs vídeňštiny a vídeňského argotu kriminálních živlů, jidiš, romštiny a francouzštiny s moravským skloňováním. V sedmdesátých letech, kdy se brněnská bohéma potřebovala i nějak jazykově identifikovat, sáhla po Plotně a na jejím základu vznikal současný hantec. Tady je třeba upozornit, že hantec je od slova hantýrka a parta kolem Franty Kocourka a i jiných borců ze štatlu si začala vymýšlet i nová slova a slovní spojení, s němčinou už nesouvisející. V současné době, kdy se mladí lidé už němčinu neučí, se už začínají objevovat nová slova,
obracející se k angličtině. Old school hantecáři se zlobí, že už to není ten pravý hantec, ale chceme-li, aby hantec byl neustále živý a nedopadl jako třeba latina, smiřme se prostě s vývojem. Koneckonců, jde přece pořád hlavně o legraci a krásnou brněnskou recesi.

V Národním divadle s kancem v expozici Staré pověsti české, tedy Fósatý cajzlovský storky

Takže hantec je vlastně poměrně mladý jazyk. Zřejmě není problém vyrovnat se s jazykovými novinkami, které přináší společenský a technický pokrok… Třeba terminologie z oblasti IT nebo internetu – například video, soubor nebo složka v počítači, facebook, instagram a podobné záludnosti. Věřím, že existuje nějaký způsob, jak tyto novoty překlopit do hantecu. Existuje nějaký návod, nějaká pravidla „etymologie hantecu“? Podle jakých pravidel vzniká v hantecu pojmenování věcí a jevů?

Hantecová spojení se vymýšlela především v hospodách, kde se technické novinky až tak moc neřešily. Nejvíce výrazů se proto týká alkoholu, žen a jejich fyziologie, případně činností s uvedeným související. Takže třeba molekulovou luminiscenční spektroskopii budete v hantecovém slovníku těžko hledat. Ale určitým opisem se i nové výrazy dají s trochou fantazie hantecově interpretovat. V nejhorším si pomůžeme slovíčky jako je šméčko, fligna, válka nebo vál. Za to lze dost věcí schovat. Hlavně to ale neberte jako dogma. Pořád jde především o legraci.

 Jak je na tom s hantecem vaše rodina? Mluvíte doma hantecem?

U nás doma se hantecem mluví čím dál víc. Dcera Jana válí hantecem výborně a moje žena, vzhledem k tomu, že mi dělá korektury všech knih, navíc ví, jak se to správně píše. A je to často veliký oříšek. Třeba jak napsat dobře „i“ ve výrazu švestky klapali štatlem, když to není ovoce, ale šilci, tedy policisté.

Před hotelem Mirage v Las Vegas

Využíváte nějak hantec ve vašem občanském povolání?

Vzhledem k tomu, že učím na střední škole, tak nemohu. Hodinu vedu formálně česky, ale to víte, že během učení semtam nějaké to slovíčko utrousím a pak vysvětlím. Osvěta musí být, hantec je přece jenom naše brněnská kulturní památka, dědictví po předcích.

Kdo vám pomáhá s propagací hantecu?

Tady musím nejen jmenovat, ale především ocenit Libora Machatu, kterého si čtenáři povětšinou spojí s kapelou Kern. Libor je ale nejen muzikant, ale především geniální grafik. Navrhoval mi obaly hantecových CD a maloval obrázky a kompletně graficky zpracoval veškeré moje hantecové knihy. Navíc spolu jezdíme s pořady Škola hantecu a Hantec hrou. Jsou to pásma povídání o hantecu, hantecových písní a rozebírání určitých témat v hantecu.

Na přehradě Hower Dam na hranici Nevady a Arizony

V Brně funguje dokonce Fanklub brněnského hantecu – kolik má členů a jakým aktivitám se věnuje?

Facebooková uzavřená skupina FCBH má necelých pět tisíc členů a věnuje se brněnským tématům a hantecu. Veškerá politika, reklamní činnost a jiné nebrněnské aktivity jsou zakázány. Máme členy z Austrálie, USA, Belgie, Brazílie, Slovenska a ani už si nevybavím odkud. Jednou měsíčně míváme sraz, kde se pravidelně scházejí nejvěrnější členové.

Mají písničky v hantecu větší úspěch v Brně, anebo mimo Brno?

Důležité je dostat písničky v dnešní době vůbec do rádia. To je téměř neřešitelné. Více funguje internet, YouTube a internetové rádio. Třeba krajanské rádio v Chicagu, kde hrávají celou mojí desku Betelná koc. Obecně je o hantec větší zájem jinde než v Brně. Asi proto, že to berou jako exotiku. A nebo, to vím z dopisů, že hantec poslouchají emigranti po světě a vzpomínají tak na své mládí prožité v Brně. Tak to mají i ekonomičtí emigranti, kteří odešli za lepším z Brna do Prahy. V legraci říkávám, že kdo v Praze něco umí, bývá často z Moravy nebo z Brna.

U Grand Canyon

Takže i kvůli zájmu emigrantů o hantec byla vaše nová kniha 50 odstínů hantecu pokřtěna v Las Vegas?

Tuto recesi vymyslel před čtyřmi lety brněnský fotograf jef Kratochvil. Zapálil pro tento nápad i Petra Novotného a Luboše Xavera Veselého. Nejlepší věci z celého světa bývají k vidění ve městě zábavy a hříchu. A jelikož je hantec nejlepší slang na světě, logicky se musí křtít v Las Vegas. Poslední tři publikace jsem proto křtil právě tam.

Jak probíhal křest knihy o Brněnském hantecu ve městě hazardu?

Ten poslední už probíhal docela hladce. Víme, že se to musí stát především rychle, než nás stačí zatknout. Vymysleli jsme si totiž takový adrenalin, že knihu křtíme a posypáváme hracími žetony přímo v herně mezi ruletami, blackjackovými stoly a hracími automaty. Jenže oni tam velice neradi vidí fotoaparáty a s kamerou tam už vůbec nesmíte, natož se dvěma. V praxi několik lidí dává pozor, až se vzdálí ostraha a pak se jde na to. Například loni, při křtu hantecové konverzace, nás naháněli po kasinu a šli po nás, jako po škodné.

 Jak by se jmenovalo Las Vegas v hantecu?

Je to tak trochu konstrukce, ale v naší partě říkáme Vegáč. Slovní základ podobnej a navíc to přesně vystihuje to, co tam děláme.

Jak si vysvětlujete zájem o hantec v zahraničí?

Jak už jsem říkal, nezajímají se cizinci, ale naši emigranti. Je to o emocích a vzpomínkách na mládí spojené s hantecem. Třeba ze Slovenska mi chodí fůra dopisů a žádostí o knihy a CD. Jsou to bývalí studenti vysokých škol v Brně, kteří sem přijeli vystudovat a po promoci se vrátili zpět domů. A nebo lidé, kteří pocházejí z Brna a na Slovensko se provdali či přiženili.

Setkal jste se s hantecem někde, kde jste to vůbec nečekal?

Zrovna letos ve Vegas. Seděli jsme zrovna s Lubošem Xaverem Veselým v kavárně hotelu Wynn a najednou od sousedního stolu zaznělo: „To je špica, že se tady všude smí kóřit.“ Tak jsem hned tím směrem zvolal: „To je jasná válka, to ve Vegáču všude!“ Seděli tam starší manželé z Vyškova, kteří byli zrovna na okružní cestě po západním pobřeží USA.

Jakých zajímavých projektů v souvislosti s hantecem jste se účastnil? Zaujal mě například projekt hantecových popisek v brněnské zoo

Prvním projektem byly překlady pro Národní muzeum v Praze, konkrétně pro výstavu Staré pověsti české. V expozicích tam měli překlady pověstí do angličtiny, němčiny a moje do hantecu. Viselo to tam rok. Byl jsem pozván na vernisáž i dernisáž. Mám odtud krásnou fotku s Bivojovým kancem.

Často bývám zván na simultánní překlady do hantecu na rozličné akce. Tou poslední bylo předávání ocenění v rámci projektu České ručičky letos v červnu v rotundě pavilonu A na BVV. S Honzou Čenským jsem tam měl připravený referát o učiteli národů. Smáli se nakonec i přítomní ministři spolu s předsedou vlády.

Popisky v ZOO jsou mojí srdeční záležitostí. Kde jinde než v Brně by měli mít hantecové překlady popisů zvířat. Dokonce tabulka s popisem anakondy velké, čili Vyžranýho plazoňa, se stala lehce virální záležitostí a kroužila nějaký čas po internetu.

Máte nějaký sen, týkající se použití hantecu?

Moc by se mi líbily dvojjazyčné názvy v Brně, pochopitelně z legrace, aby to nikoho nepohoršilo. Třeba na veřejných toaletách by ke strohému „WC muži“ mohlo být připsáno „Retych pro borce“. Zcela jednoznačně mi chybí v televizi hantecové okénko, třeba jen tři minuty týdně a to se týká i regionálních plátků. A naplnění snu? Hantecové písničky ve všech brněnských rádiích a televizích.

Kromě rozhovorů s osobnostmi obsahuje vaše nová kniha také jakýsi bonus v podobě souboru receptů v hantecu, který tvoří druhou – bonusovou část knihy s názvem 50 chutí hantecu. Pokud si tedy knihu koupíme, získáme vlastně 2 v 1. Koho napadlo obohatit knihu o recepty?

S tímto nápadem přišel nakladatel. Kuchařky se přece nejvíce prodávají. Původně jsem plánoval vydat samostatnou kuchařku, ale to by byla práce na roky. Já, na rozdíl od různých jiných autorů, jsem si všechny recepty sám vyzkoušel a přibral přitom dvanáct kilo! A to těch receptů je padesát. Kdyby to byla poctivá kuchařka, mohl bych po jejím vydání nastoupit kariéru v nějakém sportovním klubu sumo.

Hantec si v Las Vegas oblíbila i Czech&Slovak Photo Girl Petra Neuvirthová.

Pokud vím, slovník hantecu už existuje. Neuvažujete také o nějaké konverzační příručce v hantecu? Myslím, že fanoušci hantecu by něco takového uvítali.

Konverzaci v hantecu jsem vydal před dvěma roky. Jmenuje se Hantecem snadno a rychle. Je to obrázkové leporelo, kde jsou uvedeny základní fráze, potřebné k přežití ve městě Brně. Libor Machata se tam hodně graficky vyřádil. Publikace obsahuje sedm průřezových témat – na rande, na policii, v nemocnici, v hospodě, na pryglu, na nádraží a v nemocnici.

NEW express připravuje novou rubriku o hantecu, kde čtenáři najdou ukázky z vaší nové knihy a budou si moci o knihu zasoutěžit. Co byste řekl na návrh obohatit tuto rubriku o konverzační témata v hantecu?

NEW express vykročil správným směrem. Určitě se do toho s radostí pustíme. Mimochodem, moje fráze v hantecu už více než rok mohou slyšet vaši čtenáři ráno a v odpolední repríze na rádiu Krokodýl. Ale jen co je psáno, to je dáno. Moc se těším na spolupráci a všem čtenářům NEW expressu přeju betelné den!

Redakčně zpracovala: Milena Hurajová, Foto: Jana Hlaváčková,Vratislav Noha


KŘEST KNIHY 50 ODSTÍNŮ HANTECU LAS VEGAS 18. 10. 2017, 18.00 hod.

Místo činu: kasino v hotelu Stratosphere

 Byli u toho: kmotr Luboš Xaver Veselý, za Blesk Luboš Procházka, za NEW express Pavel Ondráček, prezident soutěže Czech and Slovak PhotoGirl Lukáš Trs a letošní vítězka soutěže Petra Neuvirthová, kameramani Bohdan Zajčenko a Jakub Černý, foto Jana Hlaváčková a Vratislav Noha, ze studia Šumperk producent Lukáš Vajda a spousta jiných sympatizantů hantecu. „Zapili jsme to na baru hotelu Stratosphere,“ dodává autor.

S Lubošem Xaverem Veselým křtíme v kasínu hotelu Stratosphere v Las Vegas knihu 50 odstínů hantecu
S Lubošem Xaverem Veselým křtíme v kasínu hotelu Stratosphere v Las Vegas knihu 50 odstínů hantecu
S Lubošem Xaverem Veselým křtíme v kasínu hotelu Stratosphere v Las Vegas knihu 50 odstínů hantecu
navigate_before
navigate_next

50 ODSTÍNŮ HANTECU • 50 CHUTÍ HANTECU

Hantec v zážitcích padesáti osobností šoubyznysu • První hantecová kuchařka na světě

To, že hantec způsobuje dobrou náladu a navíc chutná skvěle, zjistíte v dvojknize 50 odstínů hantecu/
50 chutí hantecu
, která právě vyšla v nakladatelství JOTA. V padesáti rozhovorech s našimi celebritami, které se nějakým způsobem „dotkly“ hantecu, se dočtete často i dost pikantní historky legendárních brněnských postav. I třeba o tom, jak se stalo, že se Zlatý slavík do Brna nedostal, a jak se vlastně v Brně hantec objevil. Pro tápající v tomto slangu nechybí ani hantecový slovníček.

Naprosto revolučním počinem je siamské dvojče publikace – hantecová kuchařka. Podle ní zaručeně uvaří skvělé jídlo s příchutí hantecu i naprostý kuchařský antitalent. Jinak nevařící autor totiž všechny pokrmy osobně připravoval a své zážitky z kuchyně v knize barvitě popsal. Uvedené recepty mají dokonce i svoje vlastní příběhy. Grafické zpracování publikace, jakož i ilustrace a desítky nekonvenčních koláží jsou dílem hudebníka Libora Machaty.

Dvojkniha zaujme nejenom milovníky hantecu  a dobrého jídla, ale i všechny čtenáře se smyslem pro humor.

Co se v knize dozvíte: Zlatý slavík mířil do Brna… Ringo Čech měl s dívkami z Brna nejlepší zkušenosti… Helenka Vondráčková umí hantec ještě od dob spolupráce s Bromem… Rudy Kovanda byl v Brně větší hvězda než Michal Tučný… Franta Kocourek měl rád řeckou hudbu a Amandu Lear… Smutný muž nakreslil mrtvého Stalina… Honza Čenský balil holky na hořící zmrzlinu… Copak asi je „goldnové laťák kochbichle“… Ochutnáte  šméčkový bombardino, gamplové gulin a banclové lívance… Uděláte si merglovou bombu, vyprošťovací knóblovku nebo cajkle z kroksny…


SOUTĚŽ

Čtenáři NEW expressu si můžou o uníkátní knihu 50 odstínů hantecu/50 chutí hantecu zasoutěžit.

 Odpovězte správně na otázku: Co v češtině znamená „goldnové laťák kochbichle“. Odpověď pošlete e-mailem na adresu soutez@newexpress.cz do 20. listopadu 2017. Do předmětu e-mailu napište HANTEC. Ze správných odpovědí vylosujeme 3 výherce, kteří získají knihu. Výherce budeme kontaktovat na e-mail, ze kterého přijde odpověď na soutěžní otázku.