Něco pro ženy Tipy pro volný čas

21 dní pro život – změňte svoje špatné návyky!

Změna je život. Často si uvědomujeme, že bychom měli něco udělat se svým životním stylem. Buď kvůli zdraví, nadváze, nebo také psychické pohodě. Objevili jsme pro vás úspěšný projekt zdravého životního stylu 21 dní pro život, který může s vaším životem doslova zamávat. O projektu jsme si povídali s jeho autorem, panem Heřmanem Čadilem.

Představte nám tento projekt, pro koho je určen?

Program vychází z osobní zkušenosti. Pracovní vytížení mě dovedlo k nadváze a také ke zhoršení zdravotního stavu. Musel jsem s tím něco udělat. Podle klasické poučky, že vše je o příjmu a výdeji,  jsem se začal omezovat v jídle a zvýšil pohyb. Výsledek se dostavil, ale nebyl stabilní. Následně jsem objevil stravu s omezeným množstvím sacharidů a přidaným množstvím zdravých tuků. Váha klesla o 20 kg, nastalo zlepšení celkového pocitu energie a také upevnění zdraví. A výsledky si všimlo i okolí. Jeden z klientů mi pak dal impuls, abych zkušenosti sepsal. A tak vznikl program o třech částech, které na sebe navazují. První se věnuje jídlu, jeho součástí jsou návrhy jídelníčku. Začíná úbytek hmotnosti, příval energie a nezřídka zlepšení zdravotního stavu. Druhá část se zaměřuje na začlenění pohybu. Stavíme na krátkém intenzivním pohybu, který je doplněn především chůzí. V poslední části jsou pak mentální techniky, které  pomáhají udržet nový styl dlouhodobě. Celým programem se pak prolíná téma spánku, jehož nedostatkem chronicky trpí většina lidí. Program 21 dní pro život je restartem, který není dočasnou dietou, ale trvalou změnou, životním stylem a přístupem, který se snaží v maximální míře respektovat naši přirozenost a fyziologické potřeby. Je tak určen pro každého, kdo chce žít a fungovat v souladu s přirozeností svého těla. Jednotlivé části programu ovlivňují naše hormonální fungování, které nelze ošidit bez negativních dopadů.

Odkud jste čerpali inspiraci? Jak probíhalo testování?

Na projektu jsem velmi rád spolupracoval s odborníky v oblasti zdravého životního stylu, nutričního poradenství a fitness Ladislavem Jakubem a Hanou Lang. Inspirace přicházela především ze zahraničí. Napaříklad program Whole30 a program PrimalBlueprint pro nás byly velkou inspirací. Testování proběhlo v rámci projektu připraveného pro posluchače rádia Haná v Olomouci. Zhruba po půl roce  program spustili naostro. Úspěšně funguje již 3 roky.

Navazujete nějakým způsobem přímý kontakt s klienty, kteří vaším projektem procházeji? Mohou si svoje výsledky s něčím porovnat? Jaké procento klientů je úspěšné?

S klienty jsme v kontaktu pomocí internetu a v případě zásadních dotazů také telefonicky či osobně.

Pro porovnání výsledků vedeme účastníky k průběžnému měření a evidenci pokroků. To je klíčové pro identifikaci případných individuálních potřeb a změn, které jednotliví účastníci v programu mají.

Úspěšnost programu je obtížné identifikovat procentem, protože každý účastník vstupuje do programu s jiným očekáváním. Někdo chce redukovat hmotnost, jiný chce zlepšit zdraví, další se chce více hýbat. Každý si může najít inspiraci a tipy, které využije.

http://www.21dniprozivot.cz