Aktuality, Zprávy

V Myší díře protestovali milovníci vojenské historie

Během několika hodin se v Myší díře v Brně pod novou petici podepsaly čtyři stovky lidí. Archy už mají přes 15 000 podpisů, takže se protesty musí zase vláda zabývat.

Prvorepublikoví četníci a vojáci v dobových uniformách z druhé světové i napoleonských válek, připravili nevšední, skoro až groteskní podívanou v podchodu pod hlavním nádražím v Brně, kterému se říká Myší díra. Za představením milovníků vojenské historie, kteří se tentokrát místo zbraní, které k jejich mundurům patří, vyzbrojili košťaty, byla snaha znovu upozornit na problém novely zákona o zbraních, která se podřizuje podle řady názorů nesmyslným požadavkům EU. Současně také při své produkci sbírali podpisy pod novou petici. Protesty se organizují na jižní Moravě a už nyní je na petičních arších přes 15 000 podpisů. Pod první peticí se podepsalo přes 60 000 lidí.

„Přes veškerá dosavadní prohlášení politiků totiž Vláda ČR minulý týden schválila novelu zákona o zbraních, která implementuje velmi nekvalitní‚ odzbrojovací směrnici EU’. Za měsíc se novelou bude zabývat Poslanecká sněmovna ČR, která bude mít rozhodující slovo. Kromě omezení práv 300 tisíc bezúhonných držitelů zbrojního průkazu, omezí i desetitisíce příznivců vojenské historie, kteří používají znehodnocené atrapy, starodávné předovky, či akustické repliky či znehodnocené neškodné zbraně na slepé náboje, doteď nevyžadující registraci ani drahý a náročný zbrojní průkaz. První petice, se však minula účinkem, a tak nám nezbývá nic jiného, než na problém opět upozornil peticí novou,“ vysvětlil jeden z organizátorů protestu Bohumil Straka.

Podle něj, vládní novela implementující paskvilní směrnici EU, nebojuje ve skutečnosti proti terorismu, ale povede jen k drastickému omezení či likvidaci veřejností oblíbených rekonstrukcí napoleonských bitev a mušketýrských ukázek na středověkých hradech. „Pokud by tento nesmysl vešel v platnost, pak by na mnoha místech už nebyly k vidění sbírky historických zbraní, protože by prostě musely být v trezorech, či zabezpečených depozitářích. Vláda tak přiměje oblíbené prvorepublikových četníky, aby se stáhnuli do podzemí, takže četníky budeme vídat asi jen v reprízách televizních seriálů“ míní Straka. Zároveň upozorňuje, že předkládaná úprava obsahuje rovněž celou řadu nejasností, které se dají v právní rovině vykládat různými způsoby.

„Když na sobě mám četnickou uniformu, používám znehodnocenou pušku vzor 24, k tomu krátkou služební šavli a bodák. Pokud ke změně dojde, musel bych si na zbraň, která je sice zcela znehodnocená a prakticky představuje pouze kus kovu s pažbou, udělat zbrojní průkaz za asi šest tisíc korun, který bych pak musel pravidelně obnovovat. Na pušku bych si musel pořídit bezpečnostní skříň, nebo by musela být umístěna někde v policejním skladu a tam bych si ji pak mohl při ukázkách vyzvedávat. Pokud si průkaz neudělám, pušku mi asi stát zabaví, přestože mě stála okolo 15 000 korun. Osobně si myslím, že naše současné předpisy ohledně držení zbraní a nakládání s nimi jsou tak dobré, že by se od nás měli ostatní učit, a ne abychom se my slepě podřizovali nesmyslům,“ domnívá se Aleš Medek z kuřimského spolku prvorepublikových četníků.

Text a foto Marek Lukáš