Aktuality, Zprávy

Lesk olympijských medailí ozářil i Brno

Pavilonu Z dominovaly dvě ledové plochy.

Ochutnat kouzlo olympiády měli možnost nejen ti, kteří se mohli dostat na místo skutečného konání letošních zimních olympijských her. Zasportovat či fandit pod vlajkou s pěti kruhy si mohl každý, kdo chtěl i v Brně na výstavišti pod kopulí pavilonu Z, nebo v jeho blízkém okolí.

Pouze dvě moravská města – Brno spolu s Ostravou se po dobu konání ZOH stala místem olympijských festivalů. Akcí, při nichž bylo možné mnohé sporty vyzkoušet na vlastní kůži.

U velkoplošné obrazovky bylo možné fandit vybraným závodům a Brňanům se dokonce dostalo té cti, že mezi ně se svou bronzovou „plackou“ přijela i slavná Eva Samková.

V okolí pavilonu byl například běžecký okruh, škola snowboardingu, různé trenažery a podobně. Uvnitř dominantní dvě ledové plochy. Kluziště využívala veřejnost, předvedli se však na ní i krasobruslaři a hrál se pochopitelně i hokej. Zřejmě největší zájem byl o dvě curlingová hřiště. „Metat kameny po ledě vypadá docela jednoduše, skoro jako zábava pro důchodce, ale zase tak jednoduché to není,“ poznamenal jeden z návštěvníků, který se s námahou sbíral z ledu. Kdo zatoužil mezi sledováním olympijských závodů na velkoplošné obrazovce, případně doprovodných programů na pódiu po klidnější zábavě, mohl si v ochozech pavilonu zahrát ping-pong, zastřílet z elektronických zbraní, zahrát šachy, vylézt na lezeckou stěnu a podobně.

„Park jsme v Brně začali stavět 15. ledna. Na obou sportovištích, tedy v Brně i v Ostravě, se o návštěvníky ve směnách staralo dohromady 360 dobrovolníků. Maximální kapacita v Brně byla v pavilonu Z a jeho okolí 12 000 lidí denně,“ uvedla za organizátory manažerka olympijských parků Brno a Ostrava Martina Kučerová. V Brně se konal na sportovištích denně olympijský víceboj, při kterém sportovalo až 400 dětí. Brněnských olympijských her se nakonec zúčastnilo hodně přes 100 000 návštěvníků.

Text a foto Marek Lukáš