Alternativní životní styl, Aktuality

Jak snížit elektrosmog a ulevit si od bolestí hlavy?

Vliv světelného zdroje – 1.díl

Hodně lidí se trápí častými bolestmi hlavy, které přecházejí až do migrén. Přitom některým by stačílo změnit způsob a typ umělého osvětlení. Špatné osvětlení může způsobovat nejen migrény, ale také pálení očí, podrážděnou psychiku, vzrůst nervozity, pokles soustředivosti.  Může to ovlivňovat i děti, které např. nechtějí psát úkoly a učit se s hlavičkou blízko lampy s trubicemi, nebo LEDkami, pokud je napájena přes adaptér. Není divu – agresivní elektromagnetické pole naměříme až za židličkou.

 

Na co si dát pozor při výběru světelného zdroje?

Vyhněte se všem zářivkovým trubicím, i těm kompaktním menším, včetně těch malých, stočených do skleněné baňky se závitem. Jejich výboj vytváří silné magnetické pole, sahající ve škodlivé míře i metr a půl od zdroje. Je navíc agresivnější, protože při principu udržování výboje v trubici vznikají další frekvence kromě fázové.

Upřednostněte svítidla a světelné zdroje přímo na 230 V, napájení bez adaptérů a traf. Proud je pak cca 15x slabší a elektromagnetické pole sahá jenom půl metru a ne více než metr.

LED „žárovky“ se závitem vyzařují krátké pole půl metru, trápit nás snad může už jenom skutečnost, že kvůli předcházení zahřívání každá LED bliká jako velmi rychlý stroboskop.

LED pásky je v kuchyních dobré umístit pod linkou až ke zdi a vložit do kovové lišty, kterou uzemníte připojením na zemnící vodič v nejbližší zásuvce. Tím bude podstatná část pole sahajícího přes metr a půl „odváděna“ a zkrátí se na cca 40 cm, takže jej téměř nenaměříte před skříňkami, takže nebude způsobovat migrény hospodyňkám.

LED pásky je třeba zapojit tak, aby vypínač přerušoval již fázi – napájení trafa, ne až na sekundár. Silné pole bychom pak naměřili i při „zhasnuté“ LED pásce, protože jedním vodičem by stále přicházelo proměnlivé napětí a naměřitelné pole by se stále tvořilo.

 

Dotazy na veškerou problematiku nejen ohledně osvětlení vám rád zodpovím, případně změřím záření.

Kamil Pokorný, www.elektrosmog-zony.cz