Aktuality, Zprávy

Za mrazem do Nového Lískovce jezdí lidé ze širokého okolí

Dominik Volavý před kryokomorou – každý klient je po celou dobu pobytu v hlubokém mrazu pod dozorem.

Pocit zimy a chladu nemá rád zřejmě nikdo. Přesto existuje mráz, který je vyloženě prospěšný a kupodivu se dá vydržet, i když rtuť teploměru klesá pod minus 120 stupňů. A právě za takovým užitečným mrazem jezdí lidé nejen z Brna, ale i ze širokého okolí do čtvrti Nový Lískovec.

Poprvé je to vždycky tak trochu dobrodružství. Svléci se pouze do prádla, v případě mužů trenýrek, či do kraťasů, na nohy podkolenky, na uši čelenku a přes nos jednorázovou roušku. Na ruce palčáky, pak do dřeváků a jde se na věc. Obří skříň se dvěma oddělenými a dřevem obloženými boxy má dvoje prosklené dveře a na první pohled vypadá jako mrazák velkého řeznictví. Přirovnání celkem pasuje. Až na to, že „maso“ v něm je vždy živé a taky zima je v komorách daleko větší.

„V první, přípravné, je zhruba 80 pod nulou. V ní klient zůstává kvůli aklimatizaci asi dvacet vteřin a poté jde do komory druhé, kde máme momentálně mráz 120 stupňů. Tam se pak podle individuálního přání či doporučení terapeuta člověk zdrží maximálně 5 minut. Při prvních vstupech je samozřejmě lepší začínat s kratšími časy,“ vysvětluje před nejmodernější moravskou kryokomorou, která je v provozu rok, Dominik Volavý. Jak dodává, největší efekt při léčbě mrazem se dosahuje během tříminutového působení. Prodlužovat pobyt nad pět minut už podle něj nemá smysl, a navíc by mohlo hrozit i omrznutí.

Do komory, kde je mínus 120 stupňů se mráz – tedy tekutý dusík – vhání spodem, kde je do výše kolen teplota ještě nižší, někdy i o dvacet stupňů. Komora, jejíž pořizovací cena bez zapojení byla 90 000 eur (2 300 000 Kč), však dokáže vyrobit i mínus160 stupňů. „Byla vyrobena v Polsku, kde jsou nejlepší výrobci na světě a kde je spolu s Německem – mimo Japonska, kde byl princip léčení mrazem vynalezen – v Evropě obliba těchto zařízení nejvyšší. Tam je však léčení na rozdíl od nás hrazeno pojišťovnami. U nás se o prospěšnosti této metody ví pořád málo, i když se už i zde snad blýská na lepší časy. V současné době k nám chodí pravidelně 60 pacientů například s roztroušenou sklerózou, kteří jsou účastníky lékařského projektu nemocnice U svaté Anny. Přicházejí třikrát týdně po dobu tří týdnů a pak mají před dalším takovým cyklem měsíční pauzu,“ doplňuje Dominik Volavý s tím, že účinky mrazu postupně oceňuje stále více lidí, nejen sportovci, kterých chodí nejvíc. Léčí si klouby, šlachy, záněty, často jde o vhodný doplněk při rehabilitaci po úrazech, mráz je účinný na zmírnění následků po popáleninách.

„Z praxe víme, že nejúčinnější je absolvovat deset návštěv aplikovaných po dvou dnech. Mráz aplikujeme nejen v komorách, ale i lokálně například na tenisové lokty, kotníky a další končetinové klouby, naraženiny, natrženiny svalů a podobně. Mimo jiné o takovou službu mají zájem i ti, kteří jednoduše nedokáží překonat strach z pobytu v komoře. Největším přínosem zařízení je, že se při pobytu v něm vyplavuje velké množství enzymů a hormonů, které léčivě působí na organizmus. Při žádné jiné terapii, pokud se takový proces neprovádí chemicky – léky, se nedá tohoto účinku dosáhnout,“ dodává Dominik Volavý s tím, že brněnské polárium navštěvují stovky lidí týdně včetně penzistů v pokročilém věku, kteří za mrazem dojíždějí i desítky kilometrů.

Text a foto Marek Lukáš