Aktuality, Zprávy

Zpívající horník vyprodal Mahenovo divadlo a chystá se do politiky

Roman Horký s Kamelotem oslavil už 35 let fungování na české hudební scéně.

Brněnský svatostánek dramatu – Mahenovo divadlo – přivítal na začátku roku 2018 poněkud netradičního hosta. Na divadelních prknech se odehrál narozeninový koncert k pětatřicetinám kapely, která je stále spojena s jediným jménem: Roman Horký. A to i přes fakt, že se ostatní členové v souboru postupem času několikrát vyměnili.

Skutečnost, že se kapacita divadla na vystoupení Kamelotu vyprodá během jediného týdne, zpěváka a skladatele, který se původně vyučil horníkem a mnoho jeho kytar nese viditelné stopy nepříliš ohleduplného zacházení, ani ve snu nenapadlo.

„Vždycky jsem si přál zahrát si v takovém svátečním a nóbl prostředí. Ovšem to, že se přes 800 lístků vyprodá během jediného týdne, to mě tedy opravdu mile překvapilo. Dokonce se prodaly vstupenky i na třetí galerii, tedy na bidýlko, kam normálně moc lidí nechodí. A upřímně řečeno, považoval jsem uspořádání takového koncertu hned druhý týden v novém kalendářním roce, tedy pár dnů po svátcích, kdy se hodně lidí vydá z peněz, za velké riziko. Ale asi nás fakt mají lidi rádi a já jim za to děkuju, ostatně na nezájem si nemůžeme stěžovat ani při takzvaných běžných vystoupeních,“ uvedl Roman, který bude mít v březnu čtyřiapadesát. Kapelu založil spolu s Radkem „Bůčkem“ Michalem a je autorem všech textů a také skladatelem hudby.

V „Mahence“ vystoupil zcela sám, avšak na zvýraznění „svátečnosti“ koncertu s muzikanty, kterým nedělá problém zahrát i při potlachu trampů v údolí Oslavy, si pozval smyčcový kvartet brněnských konzervatoristek. „Některé z našich písní podkreslily svým vystoupením a také pohled na ně byl jistě hezčí než na nás,“ říká se smíchem muzikant, jehož kapela byla například v anketě časopisu Folk & Country v letech 1993 až 1999 pokaždé zvolena Skupinou roku a několik jejich alb nese i ocenění jako Deska roku.

Teprve budoucnost ukáže, zda bude folkař i v politice tak úspěšný jako na hudební scéně.

K poslednímu, poněkud nezvyklému kroku, kdy bude Horký za ODS kandidovat v letošním roce do senátu, se však zpěvák vyjadřuje hodně opatrně. „Uvidíme, co tato nová zkušenost přinese. Myslím si, že bych měl několik věcí k řešení a taky věřím, že se na rozdíl od lidí, kteří se celý život živí jen politikou, dokážu dívat na život kolem sebe reálnýma očima. Vše ale ukáže teprve čas,“ poznamenává Roman k plavbě do nejistých vod.

Cestu k získání hlasů pro usednutí do senátorského křesla sice ještě oficiálně nezahájil, ovšem v závěru minulého roku už doprovázel při brněnské návštěvě Mirka Topolánka, který kandiduje na prezidenta a například na Zelňáku mu pomáhal s rozdáváním punče.

Text a foto Marek Lukáš