Aktuality, Zprávy

Skříň na šaty a sdílená lednice pro potřebné už i v Brně

Šatní skříň spolu s lednicí se nově objevily na Římském náměstí.
Jejich obsah má sloužit potřebným v sociálním projektu.

Na brněnském Římském náměstí, které stále ještě neztratilo kouzlo dávno zaniklého starého města, už pár dnů funguje nová služba pro potřebné. Jde o pestře pomalovanou šatní skříň a vedle ní stojící velkou lednici. Jsou součástí sociálního projektu Share Point, který je v provozu i v mnoha dalších větších městech ČR.

Jedná se o kontaktní místo pod dohledem dobrovolníků například ze sociálního podniku People in safety s.r.o. a také dalšího partnera projektu radnice Brno-střed, která vznik kontaktního místa podpořila částkou 39 000 korun a pomohla se zajištěním vhodného veřejného místa.

„Úkolem našeho projektu je zviditelnit problematiku bezdomovectví, a přitom zapojit obyvatele Brna do pomoci v tomto problému. Abychom zaujali na první pohled, s pomalováním šatní skříně nám pomohli brněnští výtvarníci. Do skříně může kdokoliv odložit nepotřebnou obuv a šaty a kdokoliv si je tam zase může vyzvednout,“ vysvětlil za zřizovatele Jakub Zaviačič.

Za myšlenkou veřejně sdílené lednice zase stojí několik studentů Masarykovy university. „Princip tzv.
foodshraingu je v Evropě velmi rozšířený. V Berlíně je jich již několik desítek a tamní zkušenosti s jejich provozem, stejně jako zkušenosti z jiných míst v republice jsou velmi dobré. Využívají je nejen lidé v nouzi, ale například i starší lidé či studenti. Podobně jako v Německu bychom chtěli docílit toho, že se do lednice bude například večer ukládat nespotřebované jídlo z bufetů či restaurací,“
říká jedna ze studentek Tereza Navrátilová.

Text a foto Marek Lukáš