Alternativní životní styl, Aktuality

Domácí ekologický prací gel a aviváž za hubičku

K výrobě domácího pracího gelu – pracího slizu – mám hned několik důvodů. Nejdřív jsem musela řešit ekzémy u svých dětí a vlastně i svoji citlivost na prací prášky z drogerie. Podstatným faktorem je i jeho velmi nízká cena. Domácí prací sliz patří mezi výrazně ekologičtější a šetrnější variantu praní a díky němu neprodukuji tolik odpadů, jako při nakupování pracích prostředků.

Suroviny na výrobu domácího pracího prostředku můžete nakoupit na úžasném ekologickém webu www.ekokoza.cz. Pro ty, kteří začínají a mají rádi všechno pohromadě, doporučujeme u Ekokozy nakoupit celou Sadu na výrobu pracího prášku nebo gelu. Sadu dodávají i s osvědčeným receptem na výrobu.

Prací gel:

200 g mýdla na praní (jelen, kokosové, marseillské…), nebo rovnou mýdlových vloček

Kdo chce mít opravdu přírodní prací prostředek, zvolí například domácí mýdlo z palmového nebo kokosového oleje. Jinak stačí koupit obyčejné jádrové mýdlo v drogerii.

100 až 150 g sody na praní/uhličitan sodný (nejlépe krystalická soda)

5 litrů horké vody, vařečku, nádobu na prací sliz

 

Bělidlo:

1 kg perkarbonátu sodného

50 g aktivátoru TAED

Budeme potřebovat kbelík nebo hrnec, ve kterém budeme sliz připravovat. Do něj nalijeme část vody, která musí být co nejteplejší, aby se v ní ingredience dobře rozpustily. Mýdlo nastrouháme na jemném struhadle a nasypeme do části vody. Mýdlo za stálého míchání rozpustíme ve vodě. Pokud nám voda vystydne, přidáme další část horké vody a přidáme prací sodu (pozor, neplést si s jedlou sodou), opět za stálého míchání rozpustíme ve vodě. Jakmile máme vše dokonale rozpuštěné, přidáme zbytek vody a dobře zamícháme. Ted již můžeme jen čekat, až gel zhoustne. Při tomto množství vám vznikne hodně hustý, až pudinkovitý prací prostředek. Já si jej před každým praním ještě ve staré nádobě od aviváže ředím horkou vodou, abych namíchala prostředek bez hrudek. Dávkují se asi 2 deci buď do bubnu nebo zředěný prostředek do přihrádky na prací prášek.

Tento mýdlový prostředek neobsahuje žádná optická bělidla jako komerční prací prášky. Abychom se vyhnuli šednutí prádla, přidáváme do praní perkarbonát sodný. Pro praní na méně než 60 °C, je třeba perkarbonát aktivovat další látkou – TAED. Díky němu se z perkarbonátu sodného uvolňujě peroxid, který bělí prádlo. Na kilogram perkarbonátu sodného potřebujeme 50 g aktivátoru TAED.

 

K praní patří také aviváž. I tu lze nahradit ekologickou a přitom krásně voňavou variantou, vaše prádlo ji bude milovat!

Aviváž:

½ litru octa

½ litru převařené vody

pár kapek éterického oleje

Všechny ingredience smícháme a zakápneme svým oblíbeným vonným olejem, přelejeme do lahve. Ale pozor, na začátku mohou vznikat bublinky, takže nedotahujte uzávěr!

Kod má rád svoji pračku, stará se i o její čištění. I to se dá řešit jednoduše bez chemie z drogerie. Na vodní kámen i usazeniny v pračce použijeme litr octa, který nalejeme do přihrádky pro prací prášek, do bubnu vložíme starý ručník a vypereme na vyvářku.

Suroviny na domácí prací prostředek a další přírodní produkty najdete na: www.ekokoza.cz.

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková
Foto: archiv partnerů, internet