Alternativní životní styl, Aktuality

Menstruace – aktuální trendy

Dnešní svět je plný extrémů. Chceme všechno rychle, levně, bez starostí. Rozbalit, použít, vyhodit. Kdo se však stihne podívat z druhé strany, zjistí, že je to něco za něco. Nakupování, obaly, toxické zpracování, spousta odpadů. To se týká i dnešní menstruace. Jenže jak ji zvládnout bez jednorázových pomůcek? Překvapivě celkem snadno! Možností je několik a většina z nich mě opravdu příjemně překvapila. Na internetu,  například na webu www.kalisek.cz, je opravdu z čeho vybírat. Všechny zpočátku působí tak trochu jako sci-fi, nicméně realita jejich použití je naprosto v pohodě.

LÁTKOVÉ VLOŽKY – kdysi bylo běžné používat při menstruaci například různé hadříky, které se měnily a praly. Krvácelo se i volně, nebo se tekutina utírala do částí oblečení. Dnes se k látkovým pomůckám vracíme. Dnešní látkové vložky však nejsou žádným návratem do minulosti. Moderní látkovky jsou totiž velmi praktické, materiály jsou savé a nepropustné, v nabídce například na www.meracus.cz je spousta druhů a velikostí a jejich škála vzorů překvapí i potěší.

MENSTRUAČNÍ KALÍŠEK – několikanásobně použitelná pomůcka, která se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu nebo z termoplastu (TPE). Zavádí se do pochvy, kde se krásně rozvine a dokáže zachytit menstruační krev. Stačí několikrát za den vyjmout, omýt a zase použít. Povrch kalíšku je dokonce nepřilnavý pro bakterie, takže se na něm na rozdíl od tamponů nemnoží. Kalíšek při pravidelné údržbě vydrží několik let.

MENSTRUAČNÍ KALHOTKY – kalhotky, které zvládnou celou práci samy. Ano, úplně samy! Můžete je nosit bez použití další menstruační pomůcky. Tyto revoluční kalhotky jsou ve světě daleko známější. U nás je teprve druhým rokem vyrábí exkluzivně firma Meracus. České kalhotky se jmenují Meracusky a jejich materiál se vám bude líbit: dotyková vrstva je z bambusového úpletu a vnitřní vrstva, která sbírá tekutinu, je tvořena moderními vysoce savými a nepropustnými materiály. Tyto kalhotky se hodí také jako pojistka při nošení kalíšku, houby nebo vědomé menstruaci.

MOŘSKÁ HOUBA – přírodní houby jsou oblíbené pro svůj mycí a dezinfekční účinek. Některé ženy si je v době svých dnů oblíbily jako menstruační pomůcku. Tato houba se po jemném navlhčení zavádi jako tampon a během dne se několikrát vyjme a propláchne vodou podobně jako kalíšek. Mořské houby se sbírají v oblastech teplých moří – Floridy, Kalifornie, Mexického zálivu a Karibiku. Jejich výhodou je, že se přizpůsobí ženskému tělu (existují 3 velikosti) a nijak nezatěžují životní prostředí, ani sliznici ženy. Při pravidelném používání vydrží houba asi půl roku.

VĚDOMÁ MENSTRUACE – pro většinu lidí to zní naprosto neuvěřitelně. Pro zatím malou část žen je to naopak ta nejpřirozenější věc. Jedná se o způsob, kdy žena dokáže menstruační tekutinu během dne zadržovat a vyměšovat ji pak pouze na toaletě. Podmínkou jsou zpevněné svaly pánevního dna a schopnost tyto svaly ovládat. Než tuto metodu smetete ze stolu, párkrát si to zkuste, třeba budete svými schopnostmi samy překvapené. V redakci jsme pátrali po informacích o menstruaci z historie a zjistili jsme, že v dávnější minulosti byla tato metoda možná součástí přirozených schopností žen.

Redakčně zpracovala Jitka Václavíková
Foto: archiv partnerů, internet