Aktuality, Zprávy

Bohatého důchodce chtěli vrazi srazit do hlubin lomu

Šéf mordparty Antonín Hrdlička (vpravo spolu s policejním ředitelem Leošem Tržilem a Pavlem Švábem (vlevo) informovali o neobvyklém pokusu vraždy, která měla zřejmě vypadat jako nešťastná náhoda.

O velkém štěstí může mluvit sedmdesátiletý muž z Brna, který se čtvrtého listopadu nechal vylákat na okraj Brna za účelem obchodní schůzky. Ta se týkala prodeje pozemků či nemovitostí v okolí již nefunkčního lomu Hády, jehož strmé a několik desítek metrů vysoké stěny měly posloužit k úkladné vraždě, která měla zřejmě vypadat jako nešťastná náhoda. O tu se pokusil sedmadvacetiletý vysokoškolák, který schůzku se seniorem zinscenoval. Penzistu pak skutečně uvedený den zhruba po půl čtvrté odpoledne z hrany lomu do hlubiny srazil.

„Poškozenému se však podařilo se štěstím zhruba metr pod hranou srázu zachytit. Jednání navíc viděl náhodný svědek, který zavolal na tísňovou linku a na místo okamžitě vyrazily hlídky ze Šlapanic a z Brna a za pomoci lana muže visícího na skále zachránily,“ uvedl k případu krajský policejní ředitel Leoš Tržil s tím, že záchranu komplikovala rychle postupující tma.

Jak doplnil šéf kriminalistů Antonín Hrdlička, další vyšetřování ukázalo, že pád nebyl dílem náhody, ačkoliv tak měl zřejmě vypadat a že zřejmě šlo o promyšlené jednání sedmadvacetiletého muže, se kterým se poškozený senior vůbec neznal.

„Zatím je předčasné spekulovat, jak se měla celá věc odehrát a komu by smrt muže posloužila, nicméně výsledkem vyšetřování je obvinění ze zvláště závažného trestného činu pokus vraždy, které bylo vzneseno nejen proti zmíněnému muži, jenž z místa činu uprchnul, ale i proti ženě z Brna (37), která je osobou blízkou poškozeného. Také ta, byť na místě činu zřejmě vůbec nebyla, je obviněna z pokusu vraždy. Oba podezřelí jsou po rozhodnutí městského soudu od 9. listopadu vyšetřováni vazebně,“ uvedl Hrdlička.

Případ se nadále vyšetřuje a i když má policie dostatek indicií, přesto vyzývá další náhodné svědky, kteří se v danou chvíli od 15.30 do 17.30 v této často navštěvované lokalitě pohybovali a všimli si podezřelých okolností, aby se přihlásili na linku 158. Obviněným hrozí trest od 15 do 20 let vězení.

Text a foto Marek Lukáš