Aktuality, Zprávy

Volby byly i na jihu Moravy ve znamení ANO, pirátů a SPD

Brňanům se předvolební svezení v tramvaji lidovců líbilo. Na výsledku v počtu hlasů to ale znát nebylo.

Radost mezi ODS, piráty a SPD tedy „Okamurovci“. Všude jinde smutek. Tak vypadaly v Jihomoravském kraji volby do Poslanecké sněmovny. ANO zvítězilo s velkým náskokem před ODS a SPD. Získalo 27,4 procenta hlasů, ODS 11,88 procenta a SPD 11,65 procenta. Následovali piráti, KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Sociální demokracie tak zaznamenala výrazný propad, přestože její kandidátku na jižní Moravě vedl premiér Bohuslav Sobotka.

V ČR vyhrálo volby ANO před ODS a piráty. Do Sněmovny se dostali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a TOP 09.

Zástupci vítězného hnutí sledovali průběh sčítání hlasů v hotelu Voroněž bez své lídryně Taťány Malé, která zřejmě usiluje o vstup do velké politiky a z výsledků se radovala v ústředním štábu v Praze.

Největší zklamání zažívali v Brně sociální demokraté, byť se někdejší primátor Roman Onderka poprvé v životě stane poslancem a osobně to pro něj zřejmě znamená výraznější návrat na politickou scénu.

Podobné pocity může zažívat i někdejší jihomoravský hejtman, náměstek hejtmana a senátor Stanislav Juránek za KDU – ČSL, který si nyní do politického životopisu může připsat i další post – poslanec. Do sněmovny ho vynesla síla preferenčních hlasů, když na kandidátce byl až na sedmém místě. Jeho straně však na jižní Moravě nepomohla ani nápaditá agitace v historické tramvaji. Lidovci i zde zaznamenali propad.

Text a foto Marek Lukáš