Aktuality, Zprávy

Údolí Oslavy se podařilo zachránit. Teď ho hlídá socha madony

Roman Horký na skalním ostrohu nad řekou, kam nechal umístit sochu madony, kterou posvětil farář Pavel Opatřil (vpravo).

Milovníci Přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice měli před pár týdny důvod k oslavám. Společným úsilím se jim totiž podařilo zachránit úžasný kout přírody, kterému reálně hrozilo, že ho v blízké budoucnosti zaplaví voda přehrady, která zde měla vzniknout a dokonce už na ni byly vyčleněny peníze.

O záchranu se zasloužila především petice tisíců lidí, kterou inicioval moravský folkový hudebník, zpěvák a skladatel Roman Horký. V údolí Oslavy je jako doma, řeku i její okolí od mládí miluje a není divu, že na skále nad jejím tokem se dokonce před několika léty oženil.

Více než 35 000 podpisů na petiční archy Roman posbíral během několika měsíců. K jeho nejprve osamocenému úsilí se postupně přidalo několik dalších lidí, a nakonec se podařilo něco vcelku neuvěřitelného. Spolu s politiky v poslanecké sněmovně, kam petice směřovala, se podařilo zastavit výstavbu přehrady, na kterou už bylo vyčleněno čtrnáct miliard korun.

Údolí Oslavy si zamilovala i Ilona Csáková, která na instalaci sochy madony se jménem Oslava také nechyběla.

„Naše iniciativa začala na jaře roku 2015, kdy jsem se poprvé dověděl, že na Oslavě má být údolní nádrž. Zpočátku jsme byli na shánění podpisů dva. Starosta Oslavan Vítězslav Aldorf a já. Později se přidal starosta z nedalekých Ketkovic Josef Obršlík a v této trojici jsme rozjeli boj. Boj, ve kterém jsme několikrát upřímně řečeno ztráceli i poslední zbytky naděje, že se nám podaří zachránit jedno z posledních původních údolí doslova panenských koutů, které u nás máme a dokážeme se účinně postavit blbosti a hlavně lobbismu. Nakonec se stal zázrak a prakticky celá poslanecká sněmovna se shodla, že podobná stavba je hloupost,“ uvedl Horký v údolí, kde nechal na památku úsilí všech lidí, kteří se postavili na stranu přírody zhotovit sochu madony. Instalací a požehnáním dřevěné sochy madony na skalisku na žluté turistické trase u Senorad vytvořili odpůrci megalomanské stavby symbolickou tečku za dva roky trvajícím bojem.

„Je to vlastně poděkování i nebesům, protože něco zvrátit peticí, zvláště když někomu seberete takový kšeft, je u nás vlastně zázrak,“ dodal Horký. Sochu, která stojí na skalisku u řeky přímo pod troskami hradu Levnov, posvětil brněnský farář Pavel Opatřil, který si spolu s dalšími milovníky zazpíval spolu s Horkým a jeho první kapelou Trosečníci, či Ilonou Csákovou, která už je na Moravě jako doma a údolí Oslavy si zamilovala také.

Text a foto Marek Lukáš