Kultura

Činohra NdB uvádí mezinárodní projekt

Odyssea – O mýtech, které žijeme…

Trojská válka skončila. Jenže co teď? Vrátit se domů. Ithacký král Odysseus se vydává na strastiplnou cestu do rodné země. Příliš dlouho už byl bez své rodiny. Zdali na něj manželka Pénelopa a syn Télemachos ještě čekají? Plavba se nečekaně protáhne na celých deset let. Dobrodružství Odyssea a jeho mužů se nevratně vtiskla do evropské kultury.

Homérův epos dodnes provokuje naši představivost. Stane se zároveň jedinečnou základnou pro jedno evropské, konkrétně česko‑německé, divadelní setkání. Mladá německá režisérka Julia Wissert je v německojazyčném prostoru opakovaně. V českém prostředí bude její práce k vidění vůbec poprvé.

Mezinárodní projekt Odyssea je odpovědí činohry NdB na současnou krizi evropské identity, je pokusem navrátit se na jevišti k evropským kořenům, do okamžiku, kdy jeden slepý básník poprvé zaznamenal mýtus o obtížném návratu do společného domova, mýtus, který jako jednotná Evropa žijeme i dnes.

Hrají: Hana Tomáš Briešťanská, Dalibor Buš j. h., Tomáš David, Tereza Groszmannová, Annette Nesvadbová, Martin Sláma, Anna Stropnická

Premiéra: 24. listopadu 2017 v Mahenově divadle

Reprízy: 25., 27. a 28. listopadu 2017, 16. ledna, 8. února a 12. března 2018