Kultura

Kouzelný svět počítačových her

Výrazným celospolečenským fenoménem 21. století jsou počítače. Současný člověk se pohybuje v jejich virtuálním světě. Pro mladou generaci je existence v tomto novém světě naprostou samozřejmostí. Hry, které si dnes dětí hrají, jsou z velké části právě počítačové. Vizualita počítačových her zásadním způsobem ovlivňuje dětskou výtvarnou představivost. Vedle čistě účelově pojatých počítačových her v této oblasti působí autorské týmy, které vytvářejí hry nápaditě výtvarně řešené, kde kromě hry samé hraje důležitou roli originálně řešená vizuální stránka. Na vzniku těchto her se mnohdy podílejí profesionální výtvarní umělci a uplatňují při jejich tvorbě obdobné postupy jako při vzniku uměleckého díla.

Výstava interaktivně představí hotové počítačové hry, ale i dílčí fáze použité při jejich tvorbě. Návštěvníci budou moci zhlédnout díla známých a populárních tvůrců, jako je Amanita Design, ale i menších týmů jako Paperash nebo Hangonit.

Muzeum města Brna v rámci výstavy Kouzelný svět počítačových her připravilo také edukační program pro děti. Předškoláci a žáci ZŠ se můžou stát trpaslíky a vydat se na dobrodružnou cestu spolu s bytostmi, které vystoupily z obrazovky a čekají na děti na začarované planetě. V edukačním programu děti nahlédnou pod pokličku vzniku kreativních videoher – prozkoumají, které tvůrčí postupy čeští výtvarníci a animátoři používají, čím se inspirují. Mohou si pohrát s vlastní fantazií a vyzkoušet si nejnovější kreativní počítačové hry. Který příběh malé návštěvníky zaujme?

Výstava Kouzelný svět počítačových her proběhne ve druhém patře západního křídla hradu Špilberk od 23. listopadu 2017 do 14. ledna 2018 od 9.00 do 17.00 hodin.