Zprávy

Zaorálek při cestě z vinobraní HAVAROVAL U ZNOJMA

Střet dvou luxusních vozů si naštěstí nevyžádal vážnější zranění. Škoda však bude velmi vysoká a vládní audi vypadá dokonce na odpis.

Silnice v úseku Znojmo–Pohořelice bývá kvůli množství pomníčků nazývána silnicí smrti. Policisté zde vyšetřují havárky hodně často. Ovšem když zde havaruje politik, dokonce lídr politické strany a ještě k tomu člen vlády a ministr zahraničních věcí, pak to na místě havárky vypadá jako při policejních manévrech.

Přesně tak tomu bylo na místě nehody, při které se vládní limuzína s ministrem bočně střetla s dalším vozidlem. Pravděpodobně se tak stalo ve chvíli, kdy politikovo auto objíždělo v křižovatce mercedes, jehož řidič odbočoval z hlavní silnice na obec Oleksovice. Oba vozy skončily v poli a nebyl na ně pěkný pohled. Zaorálka vzápětí s poraněním hlavy odvezl vrtulník do bohunického traumacentra, kde mu lékaři zašili tržnou ránu na hlavě a vzápětí provedli všechna potřebná vyšetření.

„Děkuji jim za vynikající péči,“ nechal se ministr později slyšet poté, co ho – naštěstí jen s lehčími zraněními – propustili do domácího ošetřování. Na místě nehody to však mezitím vypadalo, jako by zde došlo nejméně k hromadnému masakru. Několik policejních vozů označených i neoznačených. Muži v uniformách i v civilu. Modré majáky šlehaly světla daleko do noční tmy a k místu střetu se nikdo nesměl přiblížit.

Vyšetřování, které je zatím bez výsledku, bylo mimořádně důkladné. „Zatím mohu říci pouze to, že na místě byly provedeny dechové zkoušky obou řidičů a obě byly negativní,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb. Mlčenliví byli kupodivu i „civilové“ z mercedesu, které vládní limuzína s „chráněnou osobou“ ze silnice vytlačila. „Do konce vyšetřování nebudeme říkat nic,“ uvedl jeden z hloučku pasažérů, kteří si dlouhé hodiny při čekání na odtahovku a ukončení vyšetřování krátili popíjením burčáku.

Zaorálek se vracel ze Znojma, kde v rámci svého programu navštívil i vinobraní. Jeho vůz mířil k Brnu a boural dva kilometry za Lechovicemi. Stopy na vozovce napovídají, že Zaorálkovo audi možná předjíždělo mercedes ve chvíli, kdy se jeho řidič rozhodl odbočit vlevo. Jedná se o místo, kde se podobných nehod stalo již více. Křižovatka je na rovném přehledném místě, prvním po asi pětikilometrovém úseku cesty přes obec s nepřehlednými zatáčkami. Vyšetření a odstranění následků nehody si nakonec vyžádalo téměř sedm hodin.

Text a foto Marek Lukáš