Zprávy

U hranic s Rakouskem vyrostl nový český kriminál

Pobyt v každé věznici je zřejmě dost nepříjemný, ovšem i zde budou rozdíly. V nově vzniklém krimi­nále v Poštorné se asi přece jen bude lépe dýchat, byť ani zde nechybí mříže a ploty.

Dvě stě nových míst pro odsouzené s trestem vězení s dohledem a dozorem, tedy mírnějšího typu, ulehčí alespoň částečně současným vážným problémům, které v ČR s umístěním potrestaných lidí jsou. Z celkového počtu 22 000 vězňů, kteří v současnosti u nás jsou, potřebuje vězeňská správa dva tisíce z nich umístit do nových prostor, aby byly splněny zákonem dané požadavky na jejich pobyt za mřížemi. Do borových lesů za železniční trať v Poštorné se v minulém režimu dostal jen málokdo. Do Rakouska je to odsud jen necelých pět kilometrů, a tak zde bývalo přísně střežené hraniční pásmo. A právě v místech bývalé pohraniční roty vznikl po revoluci další střežený prostor. Šlo o záchytné zařízení pro běžence, kteří se na našem území pohybovali nelegálně, nebo se dostali do sporu se zákonem.

Jejich pobyt zde i plány na rozšíření tábora se vůbec nelíbil obyvatelům Břeclavi, kam lokalita patří, takže k plánům na rozšíření záchytného střediska se stavěli s hlasitým odporem.

Přitom ve městě funguje už řadu let věznice, se kterou nikdo žádné problémy nemá.

„Podle mého názoru se lidé jednoduše v souvislosti s uprchlickým zařízením obávali neznámého. Za léta, kdy vězeňská služba ve městě funguje, si naopak zvykli, že toto zařízení je bezproblémové, prakticky o něm vlastně ani příliš nevědí, a tak se ani nedivím, že když jsem se před dvěma lety dověděl, že v Poštorné vznikne nová věznice, vůbec mě nepřekvapilo, že s tím nikdo žádný problém neměl,“ uvedl při prohlídce zařízení, do kterého se nyní budou postupně stěhovat vězni z přeplněných věznic v republice, starosta Břeclavi Pavel Dominik.

A byť se jedná pořád o kriminál se zamřížovanými okny, přísným vstupem i hustými několikanásobnými ploty se žiletkovým drátem a všudypřítomnými kamerami podařilo se za pouhých 180 dnů rekonstrukce vytvořit areál, který je pro lidi, co šlápli vedle, nebo jen měli smůlu, přece jen dostatečně důstojný pro vykonání uloženého trestu.

Nechybí zde vycházkový dvůr se sportovišti, za kterým mají vězni s lehkým režimem mezi ploty i políčka se zeleninou a skleníky. I zde však mají cely pro nepřizpůsobivé vězně, kde určitě nebude pobyt za „katrem“ žádnou selankou.

„Vzhledem k tomu, že u nás bude z 200 vězňů padesát trvale práce neschopných, kteří jsou pod medikací a vyžadují zvýšenou pozornost personálu, zřídili jsme zde i vlastní zdravotní oddělení,“ vysvětlil ředitel věznice Vladimír Havránek.

„Neutěšený stav počtu vězňů, který ve vězeňství panuje, se snažíme urychleně řešit. Nedávno jsme otevřeli podobné rekonstruované zařízení v Drahonicích, v říjnu otevřeme další rekonstruovaný objekt v Jiřicích. Zcela nový vězeňský objekt se všemi moderními kapacitami pro 800 odsouzených plánujeme postavit v jižních Čechách. Zatím však probíhají jednání s tamní samosprávou, a tak nechceme blíže lokalitu uvádět,“ řekl při otevření zařízení v Poštorné generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Rekonstrukce v Poštorné přišla na 35 milionů korun, podílelo se na ní i 33 vězňů a stát tím ušetřil zhruba tři miliony. V Břeclavi má práci 78 procent odsouzených a už nyní se ozývají další firmy, které chtějí zaměstnat vězně z nově otevřeného areálu.

Text a foto Marek Lukáš