Kultura

Znojmo hlavním městem vína

Jako hlavní město vína můžeme Znojmo bezesporu označit ve dnech 15. až 17. září, kdy zde proběhne Znojemské historické vinobraní, největší svátek vína v České republice.

Nenechte si ujít velkolepý průvod krále Jana Lucemburského a jeho družiny, který čítá na 450 kostýmovaných postav, jedinečnou ohňovou show nebo dobový ceremoniál znázorňující předávání královských práv do rukou konšelů. Nejen historické nadšence zaujmou šermířská vystoupení, dobová tržiště, kejklíři či ulička chudiny. Dechberoucí jsou rytířské turnaje na koních. Letos poprvé budete moci navštívit i středověkou krčmu, kde ochutnáte speciality připravené podle receptů z doby Jana Lucemburského.

Samozřejmostí je všudypřítomná nabídka lahodných vín a burčáků od místních vinařů. Vychutnejte si je třeba v jednom z četných mázhauzů, na Vinném trhu, v prostoru u rotundy sv. Kateřiny nebo jen tak na ulici. Pro rodiny s dětmi je vyhrazena pohádková a herní zóna v hradebním příkopu.

Čeká na vás i bohatý hudební a kulturní program na třinácti scénách zakomponovaný do originálních historických kulis dobové architektury královského Znojma. Nenechte si ujít koncerty kapel BSP, Ewy Farné, Vojty Dyka s B Side Bandem, Michala Hrůzy, Burmy Jones a mnoha dalších. Uslyšíte i spoustu cimbálek a dobové hudby.

Přijďte si se svými blízkými a přáteli užít Znojemské historické vinobraní a nechte se unést jeho strhující atmosférou! Více informací najdete na www.znojemskevinobrani.cz