Kultura

U Kočičí bažiny

Činohra NdB otvírá sezonu irským dramatem U Kočičí bažiny

Irský venkov, syrový kraj bažin a rašelinišť. Místní komunita se chystá na slavnost. Svatební den Carthaga Killbridea a jeho mladé nevěsty Karolíny je však od počátku zastíněný temnými znameními, starými pověrami a kletbami. V jejich středu stojí Hester Swanová. V životě ženicha, otce její dcery Josie, ani v jeho domě už není pro Hester místo. Cítí se už zas oklamaná, opuštěná, ponížená, ale nehodlá se vzdát a podvolit. Bude bojovat až do konce, i když tuší nebo snad i ví, že je její osud stejně jako osud její matky a dcery spojen se zrádnou Kočičí bažinou. Právě na jejím okraji se kdysi narodila. Právě tam ji kdysi zanechala její matka. Na tomto místě se rozhodla zůstat a čekat na ni. Zůstane a bude bojovat – už ne o svoje štěstí, o svoji budoucnost, ani o prostou lidskou důstojnost. Proti všemu a proti všem.

V režii uměleckého šéfa činohry Národního divadla Brno Martina Františáka čeká všechny vnímavé diváky trýznivě-vábivá smršť autentických emocí. Inscenaci bude provázet naléhavá hudba Nikose Engonidise, fantaskní scénografie Marka Cpinakostýmy Markéty Sládečkové.

V klíčové roli Hester Swanové se představí Tereza Groszmannová, v hlavní mužské roli před brněnské publikum předstoupí nová posila souboru činohry NdB Tomáš David v alternaci s Daliborem Bušem j. h. a v dalších výrazných rolích se na jeviště Mahenova divadla vracejí Igor BarešHelena Čermáková.

 

Premiéra 22. a 23. září v Mahenově divadle.

Reprízy:a 3. října,1., 8. a 9. listopadu 2017 a 15. ledna 2018.