Telekomunikace

Tip na léto: Jak chránit mobil před přehřátím?

Léto je období slunce a horko nás bude provázet na kaž­dém kroku. A proto, že mobil nás bude i v létě nejspíš provázet na každém kroku, musíme si dát pozor, abychom ho nevystavili příliš vysokým teplotám. Zejména chytré telefony reagují na extrémně vysoké či nízké teploty tím, že jejich funkčnost se začne limitně blížit nule. Aby nás v létě přehřátí telefonu nestresovalo, bude nejlepší, když uděláme vše pro to, aby k němu vůbec nedošlo. Jak na to? Tady je pár užitečných rad:

Nikdy nenechávejte telefon v rozpáleném automobilu! Pokud zaparkujete na slunci, změní se vaše auto za několik minut v rozpálenou výheň, kde se telefon (i spousta dalších věcí) může doslova usmažit. Nejtragičtější místo pro ponechání telefonu v autě je držák mobilu a celá palubní deska nebo sedadla. Pokud parkujete ve stínu, nezapomeňte, že země se točí a místo, kde byl ráno v deset stín a příjemný chládek, se v poledne může dostat pod přímou „palbu“ slunečního záření.

Chraňte svůj mobil před přímým sluncem! Pokud plánujete být delší dobu na přímém slunci, pamatujte, že teplota nad 35 stupňů může mobil poškodit. Je tedy dobré mobil nevystavovat přímému slunci a snažit se ho udržet co nejvíce ve stínu. Třeba v aktovce, tašce nebo v kabelce mu bude určitě lépe než na dece na pláži, nebo na stole při posezení na zahrádce.

Pozor na grily a jiné zdroje horka! Grilovačka s mobilem pověšeným na krku může dopadnout velmi tragicky. Přesvědčil se o tom už nejeden fanoušek letního barbecue. Při grilování se totiž mobil pověšený na krku může opakovaně dostat do bezprostřední blízkosti žhavého uhlí, kde je teplota tak vysoká, že mobil nemá šanci a ugriluje se stejně jako vaše oblíbené klobásky. V letním období je nebezpečné i nechat mobil ležet kdekoliv na místě, kam přes den svítí přímé slunce – třeba doma na parapetu nebo na stole u okna.

Riziko představuje i kolo, koloběžka nebo pouzdro na paži při běhu nebo bruslení. Pokud je horko a slunečno a mobil používáte jako navigaci či palubní počítač při jízdě na kole nebo koloběžce, v držáku na řídítkách mu také můžete způsobit přehřátí. To samé nebezpečí hrozí i při běhu či sportu na slunci, pokud máte mobil v pouzdře na paži.

Pokud se stane, že se váš mobil přehřeje, je dobré dát ho hned na chladnější místo, vypnout a počkat, až se vzpamatuje. A doufat, že nedošlo k trvalému poškození.