Zprávy

Moderní BIKESHARING v Brně

Po zkušenostech z USA a Kanady vstupuje do brněnských ulic nejmodernější systém sdílení městských kol prostřednictvím webové a mobilní aplikace Velonet.cz. Součástí služby je i registrace a vyhledávání kol.

Systém vsází na to, že kola jsou pohodlná a příjemně uživatelsky vybavená. Místo řetězu mají kardanovou hřídel, takže nehrozí ušpinění či roztrhání kalhot. Nastaven je lehký převod vhodný pro jízdu po městě. Kola jsou vybavena dobíjecími články pro solární dobíjení při stání a dobíjení dynamem při jízdě. Výbavou kol jsou i zabudované GPS a GSM moduly, které umožňují vyhodnocovat do detailů jednotlivé jízdy, sledovat dodržování dopravních předpisů a vyhodnocovat intenzitu jízd v různých lokalitách a trasách, samočinné hlášení závad kol do centrály systému a přesnou lokalizaci kol v rámci Brna.

A jak to funguje v praxi?

Nejdříve si na www.velonet.cz nebo v mobilní aplikaci vyberete tarif, zaregistrujete se a můžete jet.

Na kole vložíte své členské číslo a zadáte svůj 4místný kód. Pak je možné uvolnit „U“ zámek, který následně připevníte do držáku na kole.

Potřebujete zastavit třeba na kávu? Stisknete tlačítko „Vyčkejte“ a uzamknete kolo ke stojanu. Poté znovu vložíte váš 4místný PIN, odemknete a pokračujete v jízdě.

Po skončení jízdy kolo uzamknete k jakémukoliv stojanu Velonet.

V Brně je k dispozici 50 kol a stojany na kola v 16 lokalitách. K dispozici je i mobilní aplikace, která vám pomůže najít nejbližší volné kolo, umístění stojanů v okolí a poskytne vám mnohé další informace.

Na podobném principu, ovšem bez online GPS lokalizace, v Brně už delší dobu funguje bezstanicový bikesharingový systém Rekola.cz. Tato růžová kola jsou v nabídce od roku 2014 a za tu dobu si už našla v Brně mnoho fanoušků. V minulém roce zaznamenala Rekola zhruba 15 000 zápůjček. Aktuálně nabízí k využití 50 růžových kol, která na rozdíl od červených kol Velonet není nutné parkovat do vyhrazených parkovacích stojanů. Ve schválené městské zóně lze růžová Rekola zaparkovat kdekoliv u zábradlí, plotu nebo v parku u stromu. V současné době mají Rekola.cz v Brně celkem 590 registrovaných uživatelů. Provozovatel zvažuje možnost navýšení počtu Rekol v Brně na 100.

Vstup konkurenční bikesharingové společnosti znamená pro Brno příjemné rozšíření možností rychlého operativního přesunu z místa na místo. Snad přispěje i k tomu, že bude v centru Brna méně aut a výfukových plynů.

Text: Milena Hurajová, Foto: archivy firem