Zprávy

Minaret už zase nabízí úchvatné pohledy do okolí

minaret
Minaret nikdy nesloužil k náboženským účelům. Šlo od počátku o romantickou stavbu, která je součástí jedinečného parku. Občas vážně míněné povídačky o tom, že zakladatel slavné tužkárny v minaretu zvěčnil svůj slavný vynález – tužku, jsou nesmysl.

Je nejsevernější stavbou svého druhu v Evropě. Národní kulturní památka, která však nemá vůbec nic společného s náboženstvím, byť se v ní o některých náboženských zvyklostech mluví. Minaret v Lednici – šedesát metrů vysoká ozdoba jedinečného zámeckého parku, jedné z našich nejvíce navštěvovaných památek, je od víkendu po náročné rekonstrukci statiky a interiérů už zase k dispozici návštěvníkům. Výšlap přes 302 točité schody na poslední ochoz pod kopulí dá sice trochu zabrat, ale když se slabším povahám z té výšky přestane točit hlava, pak pohledy do parku se Zámeckou Dyjí stojí za to.

„Minaret byl vybudovaný jako romantická rozhledna, takže nemá s islámem vůbec nic společného, i když je zdoben maurskými arabeskami a nápisy z koránu. Byl přístupný veřejnosti až do osmdesátých let minulého století, to znamená věž i maurské salonky v prvním patře. Ostatně veřejnost jej mohla navštěvovat velmi dlouho, protože pouze pro rodinu Lichtenštejnů sloužil jen na začátku 19. století,“ říká kastelánka státního zámku Lednice Ivana Holásková. Architekt Josef Hardtmuth stavbu vytvořil v letech 1797–1802 a brzo po dokončení byl majiteli postupně zpřístupněn nejen minaret a park, ale částečně i zámek.

Interiéry osmi místností prvního patra minaretu prošly náročnou rekonstrukcí
Interiéry osmi místností prvního patra minaretu prošly náročnou rekonstrukcí

V sedmdesátých letech 20. století se projevily na minaretu velké statické poruchy, neboť po necitlivém snížení hladiny spodních vod, způsobených regulací Dyje, byly částečně odhaleny dubové a olšové piloty, na nichž stavba v bažině stojí. „Došlo sice k určitému zabezpečení statiky, ale tato záležitost nebyla plně zvládnuta, příliš to nefungovalo. Proto se pokračovalo i na počátku devadesátých let, kdy se konečně podařilo stavbu staticky zachránit. Přitom však popraskaly místnosti v prvním patře, krásné mozaikové podlahy byly rozpukané, oloupaly se malby, které byly i poškozené dlouhodobým a nekontrolovatelným provozem předtím. Minaret se nám podařilo po roce 2000 zařadit do památkové obnovy, a tak jsme mohli postupně čerpat peníze na jeho opravu. Nakonec byly obnoveny iluzivní maurské malby, velmi náročné restaurování mozaikových podlah trvalo téměř rok. Teď nás čeká ještě oprava fasády přízemí a kamenné podesty, po které se vchází,“ vysvětlila kastelánka.

Opravy přijdou na 30 milionů korun, jde o prostředky ministerstva kultury. Osm salonků v prvním patře minaretu, kde jsou opravené mozaikové podlahy či zdobené stropy, lze navštívit pouze s průvodcem. Zřejmě i cena za vstup – 200 korun je příčinou, že se do nich přišlo po otevření podívat zatím jen několik desítek návštěvníků, na rozdíl od samotného výstupu na věž, který přijde na padesátikorunu.

Marek Lukáš