Zprávy

VUT JUNIOR technická univerzita pro děti

Podpořit technické vzdělávání dětí chce Vysoké učení technické v Brně, které od září spouští dětskou univerzitu pro žáky druhého stupně základních škol. Děti ve věku 12–16 let se každý měsíc dozvědí zajímavosti z jednoho technické- ho nebo přírodovědného směru. Chemie, architektura, informatika nebo stavebnictví – to  jsou příklady oblastí, které pokrývá brněnská technika. Své děti mohou rodiče do školy registrovat už nyní.

Díky VUT Junior se mohou zájemci seznámit s univerzitním prostředím i laboratorním vybavením a ujas- nit si, která oblast by je bavila nejvíc. „Spousta žáků nastupuje po základní škole na gymnázia a nemají ještě jasnou představu, jaké možnosti studia mají. Chceme jim ukázat, že technika je zajímavý a perspektivní  směr, kterým se mohou v budoucnu vydat,“ uvedl rektor VUT Petr Štěpánek.

Pilotní ročník VUT junior nabízí kapacitu pro padesát zájemců, pět z nich pak bude mít účast zcela zdarma.

„Chceme motivovat i děti ze sociálně slabých rodin, tak- že jsme se rozhodli nabídnout deset procent míst zadarmo. Celoroční program pro děti pak stojí 2 500 Kč,“ vysvětlil vedoucí projektu Ivo Marušák z oddělení marketingu a vnějších vztahů. Děti se mohou těšit na imatrikulaci i promoci v novobarokní aule rektorátu VUT. Jednou za měsíc pak o víkendu navštíví vybranou fakultu, aby nahlédly do široké nabídky oborů brněnské techniky.

Mladí nadšenci se mohou těšit například na Elektrikárium na FEKT, kde se zábavnou formou dozvědí o fungování elektrické energie, dále si vyzkouší práci špičkového vědce ve Středoevropském technologickém institutu VUT a v programu je místo i na sportovní aktivity na hřištích a stadionech VUT. Své potomky mohou rodiče přihlásit na webu www.vutjunior.cz do 31. července 2017.